Odpowiedź :
W odpowiedzi na to zadanie musimy napisać rozprawkę, w której przedstawimy argumenty na poparcie tezy, że bohaterowie literaccy swoim postępowaniem pokazują wartość dobra. Zrobimy to, przytaczając przykłady postaci z dwóch utworów literackich, z których co najmniej jeden jest lekturą obowiązkową.
Pojęcie dobra
Dobro, mimo że jest pojęciem dość ogólnym, jest także pojęciem najbardziej podstawowym. Słowem tym określa się człowieka uczciwego, miłego, doskonałego pod względem moralnym, którego postawa jest godna naśladowania.
Proponowane utwory i ich bohaterowie, które można przytoczyć w swojej pracy:
- „Dziady cz. III” – autor: Adam Mickiewicz, bohater: ksiądz Piotr i jego postawa wobec Boga i bliźnich
- „Kamienie na szaniec” – autor: Aleksander Kamiński, bohater: Janek Bytnar „Rudy” i Tadeusz Zawadzki „Zośka” oraz ich postawa wobec przyjaciół i swojego kraju.
- „Pan Tadeusz” – autor: Adam Mickiewicz, bohater: ksiądz Robak, który po uświadomieniu sobie błędów przeszłości postanawia się zrehabilitować. Warto zwrócić uwagę na jego postawę wobec przyjaciół, jak też wrogów, ale również miłość do Ojczyzny.
- „Ludzie bezdomni” – autor: Stefan Żeromski, bohater: doktor Judym i jego walka o poprawę warunków życia najbiedniejszej warstwy społecznej.
Czym jest rozprawka?
Rozprawką nazywamy dłuższą pisemną formę wypowiedzi, w której autor przedstawia swój punkt widzenia na dany temat, poprzez przedstawienie odpowiedniej argumentacji, popartej faktami. Wypowiedź ta składa się ze wstępu, w którym przedstawiamy daną tezę, rozwinięcia, zawierającego argumenty wraz z obszernym objaśnieniem i zakończenia, na które składa się podsumowanie całości.