Autor przytacza wypowiedz Carla friedricha, Paula Ricoeura i Leszka Kołakowskiego. Co łączy te opinie?

"Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy u progu globalnego kryzysu, może najbardziej przerażającego w dziejach ludzkości" - pisze Carl Friedrich von Weizsäker. "Generalny upadek przekonań, a w następstwie upadek zdolności angażowania się, albo inaczej Tekst opublikowany w Rzeczpospolitej, 12 kwietnia 2003 mówiąc, generalny upadek znaczenia sacrum" - tak charakteryzuje naszą epokę Paul Ricoeur. W podobnym kierunku zmierza Leszek Kołakowski w słynnym eseju "Cywilizacja na ławie oskarżonych", gdy mówi: "Zdaje się, jakbyśmy wszyscy żyli w poczuciu wszechobejmującego kryzysu, nie umiejąc wszelako jasno określić jego przyczyn. (...) Kiedy jednak próbuję odnaleźć jedną, najbardziej niebezpieczną stronę nowoczesności, mam ochotę streścić swoje obawy w jednym wyrażeniu: zanik tabu"


Odpowiedź :

Wszystkie przytoczone opinie łączy postawa katastrofizmu.

Czytając wypowiedzi Carla Friedricha von Weizsäkera, Paula Ricoeura i Leszka Kołakowskiego mamy wrażenie, że wszyscy zgadzają się z tezą, że sposób, w jaki funkcjonuje obecny świat, skazany jest na nieuniknioną tragedię. Wszyscy wieszczą zbliżający się kryzys i zmianę obecnie panujących zasad.

Katastrofizm to przeświadczenie o nieuniknionej zagładzie znanego nam świata.

Odpowiadając na pytania do załączonego tekstu, warto uprościć sobie pytanie, analizując wszystkie jego słowa i ich znaczenie, a następnie odnaleźć fragment tekstu, w którym znajdziemy odpowiedź na nasze pytanie. W naszej odpowiedzi możemy napisać własnymi słowami to, co autor zawarł w tekście.