Czy mozna sie obronić przed niszczącym wplywem zła? Odwołaj się do ,,Dżumy,,

Odpowiedź :

Na podstawie „Dżumy” możemy stwierdzić, że aby obronić się przed złem, należy się mu przeciwstawiać.

Czym jest zło?

Zło może przybierać wiele różnych twarzy i każdy może je inaczej definiować. Faktem jest jednak, że człowiek jest bezustannie zagrożony jego działaniem.

Spojrzenie na problem zła i sposoby na walkę z nim w „Dżumie”

Epidemia dżumy, poza byciem zarazą, jest także symbolem zła tkwiącego w każdym człowieku. Symboliczne jest również to, jak poszczególni ludzie stawiają czoła atakującej ich chorobie. Niektórzy próbują walczyć, mimo iż wiedzą, że ich wysiłek jest z góry skazany na niepowodzenie. Inni, nie widząc żadnego sensu oporu, mimo rozpaczy, pokornie poddają się losowi. Są też tacy, którzy decydują się na desperacką ucieczkę z zadżumionego miasta. Ale nie oni wszyscy zasługują na największą uwagę, ponieważ jest jeszcze jedna grupa ludzi - tych, którzy za wszelką cenę starają się aktywnie zwalczać zarazę. To oni, mimo powszechnie panującego zniechęcenia, nie poddają się i to dzięki nim właśnie, zaraza zaczyna z czasem ustępować.

Idąc więc tokiem myślenia autora, sposobem na obronę przed złem nie jest bierność, która prowadzi do „rozrastania się” zła. Obronę przed złem może nam zapewnić jedyne aktywne przeciwstawianie się jego działaniu, m.in. biorąc odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale również za świat, który nas otacza.

Kilka słów o „Dżumie”

„Dżuma” to wydana w 1947 r. powieść autorstwa Alberta Camusa. Akcja utworu toczy się w Oranie, algierskim mieście opanowanym przez epidemię. Bardzo realistycznie opisane przez pisarza dramatyczne wydarzenia stają się również płaszczyzną i środkiem przekazu, służącym przekazaniu ważniejszych treści. W swojej symbolice utwór opowiada o rozprzestrzenianiu się zła i różnych postawach, jakie wobec tego faktu mogą przyjmować poszczególne osoby.