Odpowiedź :
Oba teksty - "Niebezpieczna sztuczna inteligencja" Aleksandry Stanisławskiej i "Sztuczna przeciętność" Łukasza Lamży poruszają temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na nasze życie.
Łukasz Lamża stara się zburzyć obraz sztucznej inteligencji jako niesamowitej i tajemniczej technologi. Pokazuje jak powszechna i ważna jest ona w naszym życiu. Tłumaczy jej zasady działania i obala mity powstałe na jej temat. Udowadnia, że jest ona realnym i praktycznym narzędziem, a nie wyidealizowanym produktem naszej wyobraźni.
Aleksandra Stanisławska pisze o sztucznej inteligencji, która sama się uczy i rozwija, a także może wyrwać się spod kontroli człowieka. Obawia się ona, że AI ucząc się od człowieka, może przerosnąć go w swoim sposobie myślenia i stać się dla niego zagrożeniem. Opisuje, jak programy komputerowe wpływają już realnie na nasze życie i jak ten wpływ może się zwiększyć. Apeluje do nas, abyśmy poważnie podeszli do tematu sztucznej inteligencji i robili wszystko w kierunku jej kontroli.
W notatce syntezującej powinniśmy skupić się na najważniejszych informacjach z tekstów i przedstawić je w jak najprecyzyjniejszej formie.