Dziady część 2 opracowanie klasa siódma

pls potrzebuje do lekturownika ​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

EPOKA:

"Dziady" powstały w okresie romantyzmu.

AUTOR:

Adam Mickiewicz

GENEZA:

II cz. "Dziadów"  powstała w 1820/1821 r.. Mickiewicz inspirował sie ludowymi obrzędami wierzeniami, oczym wspomina w autorskiej przedmowie tekstu.

RODZAJ LITERACKI:

Dramat.

GATUNEK:

"Dziady" to dramat romantyczny.

DRAMAT ROMANTYCZNY- jest to gatunek synkretyczny czyli zawiera elementy epiki, liryki i dramatu. Jest to również swobodne przeplatanie światarealistycznego i fantastycznego ( np.obecność duchów), atmosfera tajemniczości i grozy, obecność scen zbiorowych.

CZAS I MIEJSCE AKCJI:

czas: noc, Dzień Zaduszny

miejsce: cmentarna kaplica

TEMATYKA:

W "Dziadach" przedstawiony został ludowy, pogański obrzęd dziadów, którego początki sięgają czasów pogańskim. W trakcie trwania obrzędu ludzie przywoływali dusze zmarłych, by pomóc im dostać się do nieba, te zaś pozostawiały dla żyjących przestrogi.

BOHATEROWIE:

Guślarz- przedodniczący obrzędu. Zna zaklęcia przywołujące i odwołujące duhy, obwieszcza im wyroki. Pośredniczący między światem żywych i umarłych.

Duchy lekkie- aniołki Józio i Rózia. Zmarły w młodym wikeu, nie zaznawszy żadnych trosk, dlatego też nie mogą dostać się do nieba. Zostały wezwane poprzez zapalenie kądzieli. Prosiły o dwa ziarnka gorczycy.

Widmo Złego Pana-  Duch ciężki.Dawny właściciel wioski. Okrutny dla swych poddanych. Był winnien śmierci młodego człowieka pobitego na jego rozkaz oraz matki z dzieckiem wyrzuconej na mróz. Został wzwany poprzez zapalenie wódki. Prosi by go nakarmić  i napoić ponieważ został skazany na wieczny głód i pragnienie. Cierpi wieczne męki.

Sowa- Dawna mieszkanka wioski, która została wygnana na mróz przez pana.

Kruk- Chciał ukraść z sadu pana jabłka, ponieważ był głodny. Pan kazał łamać mu kości na oczach całej wsi.

Pastereczka Zosia- Duch pośredni. Wykorzystywała swoją urodę do zwodzenia młodych chłopcówz ale nie traktowała ich poważnie. Została wezwana po zapaleniu wianka. Prosi o to by młodzińcy pozwolili jej dotkąć ziemi.

Chór- uczestnicy dziadów, mieszkańcy wioski. Zapowiadali nadejście kolejnych duchów. Ich zadaneim było równiez powstarzanie słów Guślarza i kierowanie przesłań do ludzi.

Widmo młodzieńca ze skrwawioną na wysokości serca szatą- uosobienie romantycznego kochanka, postać łącząca wszystkie części "Dziadów".

Starzec- pomocnik Guślarza.

Postacie realistyczne to: Guślarz, Chór, Starzec

Postacie fantastyczne to: Duchy lekkie, Duch ciężki, Duch pośredni, Kruk, Sowa i  pozostałe ptaki nocne.

NAJWAŻNIEJSZE PROBLEMY:

"Dziady" cz. II to zbióe przestróg moralnych dla ludzi odzwierciadlających ludowy system wartości według którego o człowieczeństwie świadczy to, jak traktuje się innych ludzi, czy zaznało się w życiu cierpienia i czy umiało się życ jego pełnią.

Wyjaśnienie: Mam nadzieję, że pomogłam☻.