Odpowiedź :
Różnie pomiędzy reindustrializacją a deindustrializacją
Industrializacja (inaczej uprzemysłowienie) to proces dominacji przemysłu w strukturze gospodarczej. Opiera się głównie na tradycyjnych gałęziach przemysłu (górnictwo, hutnictwo, przetwórstwo surowców), zależnych od bazy surowcowej, energetycznej i dostępu do siły roboczej. Proces ten obserwowany jest w krajach średnio rozwiniętych (rozwijających się).
Deindustrializacja to proces odwrotny do industrializacji. Przemysł zmniejsza swoje znaczenie, a zatrudnienie w tym sektorze znacznie spada. Jest to proces związany z przejściem gospodarki kraju w fazę postindustrialną - z dominacją usług w strukturze gospodarczej. Szkodliwe i nierentowne zakłady przemysłowe są likwidowane. Jednocześnie obserwowany jest proces restrukturyzacji przemysłu - przemysł ciężki jest zastępowany przemysłem lekkim i bardziej nowoczesnym. Proces ten odegrał duże znaczenie w krajach postkomunistycznych.
W Polsce po 1989 r. zlikwidowano wiele zakładów przemysłowych związanych z przemysłem ciężkim (górnictwo, hutnictwo) w ramach deindustrializacji i restrukturyzacji polskiego przemysłu. Zaczęły się rozwijać nowocześniejsze gałęzie takie jak: przemysł lekki, elektroniczny, elektromaszynowy, samochodowy.