Odpowiedź :
Odpowiedź:
Podwójny Nobel Marii Skłodowskiej-Curie:
Pierwszy Nobel powędrował do Polki w 1903 roku. Przyznano go wówczas Marii Skłodowskiej-Curie, która została uhonorowana nagrodą w dziedzinie fizyki razem z mężem, Piotrem Curie i Henrim Becquerelem za badania nad promieniotwórczością.
Henryk Sienkiewicz:
Gdy Skłodowska odbierała drugiego Nobla, nagrodą Szwedzkiej Akademii od sześciu lat cieszył się już Henryk Sienkiewicz. Pierwszy polski laureat literackiego Nobla odebrał go w 1905 roku za całokształt twórczości.
Władysław Reymont:
Kolejny Nobel dla Polaka został przyznany w 1924 roku Władysławowi Reymontowi, który został nagrodzony za epopeję "Chłopi". Czterotomowe dzieło ukazywało życie mieszkańców wsi Lipce. Reymont w swoim dziele, na tle zmieniających się pór roku, prezentował życie, namiętności i system wartości polskiego chłopstwa.
Czesław Miłosz:
Jeden z najwybitniejszych, a zarazem wzbudzających do dziś największe kontrowersje polskich poetów, odebrał literackiego Nobla w 1980 roku. Nagrodę przyznano mu za to, że "z bezkompromisową jasnością postrzegania wyraził warunki, na jakie jest wystawiony człowiek w świecie ostrego konfliktu".
Lech Wałęsa:
Pokojowej Nagrody Nobla przyznanej w 1983 roku Lechowi Wałęsie. Komitet Noblowski pisał w uzasadnieniu nagrody: "Działania Lecha Wałęsy charakteryzowały się determinacją w dążeniu do rozwiązania problemów jego kraju poprzez negocjacje i współpracę, bez uciekania się do przemocy. Lech Wałęsa próbował zapoczątkować dialog między organizacją, którą reprezentuje – Solidarnością – a władzami. Komitet uznaje Wałęsę za wyraziciela tęsknoty za wolnością i pokojem.
Wisława Szymborska:
Krakowska poetka została nagrodzona za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".
Olga Tokarczuk:
Jest polską pisarką i scenarzystką. Urodziła się w 1962 roku i studiowała na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje pierwsze opowiadania opublikowała w piśmie "Na przełaj" w 1979 roku pod pseudonimem Natasza Borodin. Jej najważniejszymi powieściami są "Księgi Jakubowe", "Bieguni", "Prawek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny". Olga Tokarczuk jest feministką, wspiera organizacje działające na rzecz ochrony środowiska i praw zwierząt oraz regularnie bierze udział w paradach równości.