Przykładowa rozprawka (do poprawy). Temat rozprawki: Miłość ma wiele wcieleń. Udowodnij to zdanie, odnosząc się do literatury.
Popraw tę rozprawkę – sprawdź, czy ma wszystkie niezbędne dla tej formy wypowiedzi elementy (np.: kompozycja, słownictwo, …) - i dopisz zakończenie.
Usuń błędy różnego rodzaju!
....................................................................................................................................................
Miłość to relacja międzyludzka, pozytywne uczucie żywione do innej osoby. Może ono wynikać z zauroczenia cechami wyglądu drugiej osoby lub jej charakterem. Miłość potrafi być czysta, bezinteresowna, trudna, dojrzała, dziecinna, pełna wyrzeczeń czy sielankowa. W poniższych argumentach będę starać się potwierdzić tezę, iż miłość wiele ma imion.
Przede wszystkim miłość można nazwać emocjonalnym dojrzewaniem. Zmianą, która polega na tym, że najpierw ktoś tylko pożąda, a za to później jest w stanie zdobyć się na wiele wyrzeczeń, by tylko być z tą drugą, ukochaną osobą. W ,,Quo vadis” Henryka Sienkiewicza Marek Winicjusz pragnie młodej chrześcijanki o imieniu Ligia. Posuwa się nawet do próby jej porwania, podczaj której ginie wynajęty Kroton, a on sam zostaje ranny. Młoda dziewczyna kocha patrycjusza, ale nie pochwala jego zachowania i politeistycznej płaskiej religii. Mężczyzna nie rozumie z kolei chrześcijaństwa, ale dla Ligii podejmuje wysiłek polegający na próbie przyswojenia tej religii. Wreszcie z miłości do ukochanej zmienia wiarę na wyznawaną przez Kallinę. Przyjmuje chrzest. Gdy wina za pożar miasta spada na wyznawców Chrystusa, ci są zamykani w celach oraz mordowani w amfiteatrze ku uciesze tłumów. Marek robi wszystko, by do końca nie opuścić wybranki serca. Zatrudnia się w więzieniu przy noszeniu zwłok, próbuje przekupić strażników, modli się i wierzy. Po wygranej walce Ursusa z turem Winicjusz schodzi do ukochanej i zdobywa ją ku uciesze wiwatującego tłumu. Przykład z tej lektury pokazuje, że miłość jest jednolita i niezmienna, a dojrzewa, pogłębia się.
Kochać można nie tylko inną osobę, czasem obiektem tego uczucia może być coś abstrakcyjnego: Bóg, praca czy ojczyzna. Tu dobrym przykładem jest ,,Latarnik”, w którym ukazana została właśnie miłość do ojczyzny. Skawiński jest emigrantem walczącym w różnych częściach świata. Bohater mimo licznych wędrówek po obcych kontynentach i wielu podejmowanych zawodów nie zapomniał o swoim pochodzeniu. Tłumił jednak swoją miłość do ojczyzny i tęsknotę za nią. Mimo to stale oczekiwał wiadomości o wyzwoleniu Polski, czytał gazety przychodzące z Europy i szukał w nich informacji w szczególności dotyczących Polski. Kiedy dostał przesyłkę z polskimi książkami, wśród których znalazł „Pana Tadeusza”, ponownie odrodziła się w nim tęsknota za ojczyzną. Stało się to w nieoczekiwanym momencie, gdy znalazł już ukojenie w pustelniczym życiu latarnika.
Najbardziej typowym rodzajem miłości jest chyba ten, który dotyczy uczucia rodzącego się między kobietą a mężczyzną. Często jednak zakochani pochodzą z odmiennych kultur czy wrogo nastawionych do siebie domów. Tak było w komedii ,,Zemsta”. Klara i Wacław kochają się, ale przez Rejenta i Cześnika muszą ukrywać swój związek. W przeciwieństwie do typowej miłości romantycznej więź, jaka jest między nimi,
i utrudnienia, jakie napotykają oni na swojej drodze, nie wpędzają ich w rozpacz, tylko skłaniają do działania. Młodzi bohaterowie walczą, by ich uczucie mogło w końcu wyjść na ,,światło dzienne”. Dzięki sile miłości udaje im się znaleźć wyjście z problemowej sytuacji
i przy okazji zaprowadzić pokój w zamku.
Można mówić także o jeszcze innej miłości, bo miłości bliźniego. Mam tu na myśli miłość do drugiego człowieka jako przedstawiciela rodzaju ludzkiego. W ,,Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa pokazana jest miłość siostrzeńca Ebenezera Srooge’a do wuja, którego ten zaprasza na Wigilię. Skąpiec odrzuca zaproszenie i wyprasza Freda ze swojego kantoru. Następne wydarzenia, czyli odwiedziny duchów przeszłych, teraźniejszych i przyszłych świąt zmieniają go jednak na dobre. Nareszcie zaczyna czuć, kochać i postrzegać świat inaczej niż robił to przed przemianą. Postanawia spędzić Wigilię wraz z Fredem oraz wysyła największego indyka dla rodziny jego pracownika Boba, którego źle traktował. Następnego dnia przychodzi w odwiedziny do Cratchita (swojego pracownika) i daje mu podwyżkę. Postanawia pomóc mu ze względu na chore dziecko Cratchita. Po prostu zaczyna rozumieć potrzeby innych, czyli kochać innych ludzi.

Prosze potrzebuje na jutro daje naj


Odpowiedź :

Podstawowymi błędami tej rozprawki na temat: "Miłość ma wiele wcieleń"

  • Zbyt ogólnikowe słownictwo
  • Brak zwrotów podkreślających indywidualne podejście ("Moim zdaniem", "Według mnie")
  • Streszczanie przykładów literackich, zamiast ich analizowanie.

Przykładowe zakończenie może brzmieć następująco:

Analizując różnorodne przykłady literackie, uważam, że udowodniłem swoją tezę o tym jak miłość ma wiele wcieleń i jak można ją różnorodnie pokazać w kulturze. Ta kwestia nas otacza i może być tematem, zarówno tanich romansów jak i wielkiej literatury.

Celem rozprawki jest uargumentowanie naszej personalnej opinii. Podając przykłady tekstów kultury nie warto streszczać ich szczegółowo, a skupić się na najważniejszych elementach i ich znaczeniach.