Odpowiedź :
Odpowiedź:
Przyczyn jest kilka.
1. Kryzys Ekonomiczny - wynikający z jak się po czasie okazało słabości doktryny ekonomicznej "Merkantylizmu", oraz z udziału Francji w wojnach w USA (Francji wówczas nie otrzymała żadnych znaczących korzyści zarówno na płaszczyźnie terytorialnej jak i finansowej).
2. W wyniku kryzysu ekonomicznego pojawiło się postępujące ubóstwo, a co za tym idzie - głód. Wśród ludności zaczęły tworzyć się napięcia i niezadowolenie.
3. Panujący król Ludwik XVI okazał się być nieudolnym władcą, który nie potrafił, ale i też nie chciał przeprowadzać reform mogących pomóc państwu i jego społeczeństwu (zapewne reformy wymagałby ograniczenia jego własnej władzy - należy pamiętać, że w XVIII wieku ustrojem we Francji w dalszym ciągu jest absolutyzm klasyczny w którym to król skupia w sobie całą władzę - "Państwo to ja").
4. Nieudolność władcy doprowadziła do zniechęcenia ludności wobec ustroju absolutystycznego - domagali się zmian.
5. Uciemiężenie stanu trzeciego (Stany Generalne tj. parlament francuski składał się z trzech stanów. I - > duchowieństwo, II - szlachta, III - mieszczaństwo i chłopi.. W głosowaniach każdy stan miał po jednym głosie - często dochodziło do sytuacji w których stany I i II współpracowały ze sobą, wówczas głos stanu trzeciego był nic nie warty. Doprowadziło to do buntów stanu trzeciego [stanowił on większość społeczeństwa, "Czym jest stan trzeci? Wszystkim. Czym był dotąd? Niczym. Czego żąda? Być czymś." ~Emmanuel Sieyes], który domagał się wymienienia głosowania stanowego na głosowanie większościowe.)