Odpowiedź :
Odpowiedź:
1.
Oświecenie-określane często jako Wiek Rozumu to prąd kulturalny oraz okres w historii Europy przypadający na lata 1688-1789. W rozumieniu szerszym:epoka w dziejach kultury europejskiej między barokiem a romantyzmem.
Absolutyzm oświecony- forma ustroju państwa rozpowszechniona w Europie w II połowie XVIII w., w której władca uznaje niektóre zasady umowy społecznej między sobą, a społeczeństwem; przyznaje mu pewne wolności np. tolerancję religijną, jednocześnie jednak pozostając monarchą absolutnym, sprawującym władzę nad wszelkimi dziedzinami administracji państwowej.
Konstytucja- jest aktem prawnym posiadającym najwyższą moc prawną, określa on fundamentalne zasady ustroju politycznego i ekonomicznego państwa, a także wskazuje jaki jest status prawny jednostek żyjących w nim.
Republika rokoko-styl w sztuce europejskiej XVIII w., charakteryzujący się lekkością i dekoracyjnością form, swobodną kompozycją i motywami egzotycznymi.
2.
-tłokowa maszyna parowa
-lokomotywa parowa
3.
Monteskiusz uważał, że o jakości państwa stanowi gwarantowanie przez nie wolności obywateli. Filozof wysunął myśl, że sprzyja temu ograniczenie władzy, a zwłaszcza jej podział.
Rousseau łączył w jeden organizm prawo oraz moralność (racjonalizm i empiryzm), wyróżniał podział władzy na ustawodawczą i wykonawczą. Jednocześnie uznawał konieczność wymuszenia praw jednostki dla dobra powszechnego.
4.
- kolonie brytyjskie były traktowane przez Brytyjczyków jako źródło surowców, podatków i rynek zbytu;
- utrudniano koloniom prowadzenie handlu zagranicznego, zakazywano rozwijania manufaktur i przemysłu;
- "bostońskie picie herbaty" - koloniści przebrani za Indian wyrzucili za burtę statku ładunek herbaty, jako protest przeciwko kolejnym obciążeniom finansowym;
7.
- wystawny styl życia Ludwika XVI i jego żony, którzy bardzo niepopularni wśród społeczeństwa
- panujący we Francji praktycznie od końca panowania Ludwika XIV kryzys ekonomiczny
- ciężar podatkowy spoczywał na stanie trzecim, który stanowił około 98% całego społeczeństwa, natomiast szlachta i duchowieństwo nie płaciły podatków i posiadały liczne przywileje
- w skład stanu trzeciego oprócz chłopów wchodzili również ludzie wykształceni i bogaci, którzy pragnęli poprawić swoją sytuację, uzyskać przywileje