1) Przyczyny i skutki wielkiego kryzysu gospodarczego w 1929r
2) Czego dotyczył nowy ład
3) jakie miały być zadania ligi narodów
4) jakie były przyczyny faszyzmu we włoszech i niemczech
5) co zmieniły w niemchech ustawy norynberskie 1935r
6) co to był kult jednostki w związku radzieckim
7) wymień zbrodnie komunistyczne w związku raszieckim
8) na czym polegała radziecka kolektywizacja
9) jakie były społeczne skutki 1 wojny światowej
10) czym się charekteryzowało społeczeństwo masowe
11) jakie zmiany nastąpiły w komunikacji i maasmediach po 1 wojnie światowej
12) w jaki sposób hitler łamał postanowienia wersalskie
13) na czym polegał układ monarchijski w 1938r

KTO ZROBI WSZYSTKO DAJE NAJ 5 GWIAZDEK ZA ODP I BARDZO DUŻO PUNKTÓW ​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Skutkami wielkiego kryzysu gospodarczego były bankructwa i wzrost zadłużenia zarówno przedsiębiorstw, jak i społeczeństwa. Kryzys spowodował także, że miliony osób na całym świecie utraciły pracę.

2. Jego celem było przeciwdziałanie skutkom wielkiego kryzysu lat 1929–1933. Obejmował reformy prawne stabilizujące gospodarkę, instytucje pobudzające gospodarkę i walczące z bezrobociem, wprowadzenie powszechnej opieki społecznej, programy na rzecz sztuki, pomoc dla rolników, budownictwo komunalne, wprowadzenie prawa pracy, programy ochrony przyrody i wiele pomniejszych działań.

3. Celem Ligi Narodów było utrzymanie pokoju i współpracy na świecie, a impulsem do jej utworzenia był rozlew krwi podczas I wojny światowej. Siedzibą organizacji była Genewa.

4. Jedną z przyczyn powstania faszyzmu  była polaryzacja społeczeństwa włoskiego. Po wybuchu wojny światowej społeczeństwo włoskie zostało silnie podzielone, Włoska Partia Socjalistyczna stała na pozycjach internacjonalistycznych przeciwnych wojnie.

5. Ustawy norymberskie odsłoniły rzeczywiste zamiary Hitlera. Pozbawiały one Żydów niemieckiego obywatelstwa i dzieliły społeczeństwo na ludzi lepszej i gorszej kategorii. Wprowadzono szczególny statut poddania, podobny do tego z czasów rzymskich.

6. To termin określający rządy Józefa Stalina w ZSRR, odnoszący się do sposobu sprawowania przez niego rządów, stanowiącego zaprzeczenie zasady kolektywnego kierowania partią marksistowską, został użyty przez sekretarza generalnego KC KPZR Chruszczowa w tajnym referacie.