Odpowiedź:
a)
jeżeli za 60 dag należy zapłacić 22,80 to za 10 dag:
60 dag : 10 dag = 6
22,80 : 6 = 3,80 ⇒ cena za 10 dag
teraz obliczamy ile należy zapłacić za 40 dag:
40 dag : 10 dag = 4
3,80 * 4 = 15,20
odp. Za 40 dag orzechów należy zapłacić 15,20 zł.
b)
skorzystamy z danych z poprzedniego podpunktu:
1 kg = 100 dag
100 dag : 10 dag = 10
3,80 * 10 = 38
odp. Kilogram tych orzechów kosztuje 38 zł.
Szczegółowe wyjaśnienie: