1. Na czym polega wymiana gazowa, wentylacja płuc
2. Jak przystosował się w budowie do swojej funkcji pęcherzyki płucne, jama nosowa
3. Jaką rolę pełnią i jak przystosowały się do swojej funkcji erytrocyty, leukocyty
4. Co to jest i jaką rolę pełnią naczynia wieńcowe, osierdzie, aorta, fibrynogen
5. Wymień 3 przykłady działań profilaktycznych zmniejszających ryzyko a) miażdżycy b) astmy

DAM NAJ


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1.wymiana gazowa polega na dyfuzji gazów z i do organizmu. Dzieli się ja na wymianę gazową wewnętrzną krew-komórki ciała oraz zewnętrzna pęcherzyki płucne-krew.

Wentylacja płuc polega jedynie na wymianie powietrza w płucach.

2.Pęcherzyki płucne uczestniczą w wymianie gazowej z nich i do nich są transportowane gazy oddechowe. Aby te gazy mogły z łatwością przenikać z i do naczyń krwionośnych wyposażony on jest w cienki nabłonek (stanowi to słabą barierę dzięki czemu dyfuzja spokojnie może zajść ) są też otoczone gęstą siecią naczyń krwionośnych( zwiększa się powierzchnia dyfuzji co powoduje wydajniejszą wymianę gazową zewnętrzną)

3.Jeśli chodzi o erytrocyty to pełnią funkcję transportową transportują tlen (krew utlenowana) i co2 (krew odtlowana ). Na początku jak są wytwarzane w szpiku kostnym czerwonym wtedy jeszcze w początkowym stadium posiadają jądro komórkowe (wydaje mi się ze wtedy jest niezbędne do wzrostu) ale później w ostatnim etapie dojrzewanie je tracą tak samo jak rybosomy. Dzięki temu procesie nie zurzywają one transportowanego tlenu do prowadzenia własnego metabolizmu i po prostu jego wieksza ilość moze być wykorzystana przez organizm. Kolejnym przystosowaniem erytrocytów do pełnionej funkcji jest to ze w swojej budowie posiadają żelazo na drugim stopniu utlenienia który odwracalnie przyłącza tlen dzięki czemu może on być transportowany do komórek ciała.

Leukocyty to w sumie zależy bo leukocyty dzielimy na granulocyty (zasadochłonne, obojetnochłonne, kwasochłonne). Ich nazwa granulocyty bierze się od granulek występujących na ich powierzchni. Te granulki zawierają substancje bakteriobójcze. Niektóre z nich takie jak granulocyty obojętnochłonne (one też mają zdolność do diapetyezy czyli przenikania z naczyń krwionośnych do tkanek i tam fagocytozy) i kwachochłonne są zdolne do fagocytozy czyli po prostu zjadania i trawienia bakterii, wirusów lub innych pasorzytów. leukocyty dzielimy tez na agranulocyty czyli limfocyty i monocyty ale tutaj ciężko mówić o przystosowaniach monocyty tez fagocytują zwerają tez interferon który zatrzymuje namnażanie się wirusów a limfocyty wytwarzają przeciwciała które znakują jakiegoś intruza i daj�� znajć komórkom fagotyzujacym do ich usunięcia.

4. naczynia wieńcowe - dostarczają tlen i odbierają co2 z miocytów (komórek mięśniowych) serca.

osierdzie- worek w którym znajduje się serce chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi, utrzymuje serce w odpowiednim miejscu, zapobiega jego przesuwania się.

aorta rozprowadza krew utlenowana po całym organizmie w krwioobiegu dużym.

fibrynogen - jeden z czynników inicjujących krzepniecie krwi.

5. miażdżyca no to zdrowa dieta, aktywność fizyczna, niepalenie papierosów

astma unikanie palenia papierosów, częste badanie układu oddechowego, życie w obszarze gdzie występuje czyste powietrze.

Viz Inne Pytanie