wyjaśnij pojęcia
a) rym
b) cytat
c) podmiot zbiorowy
d) teza
e) stoicyzm


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Rym – powtórzenie jednakowych lub podobnych układów brzmieniowych w zakończeniach wyrazów, zajmujących ustaloną pozycję w obrębie wersu lub zdania. Rymy pełnią funkcję wierszotwórczą, instrumentacyjną i semantyczną.

Cytat – dosłowne przytoczenie cudzych słów. Cytat w literaturze jest formą ekspresji artystycznej. Może mieć charakter jawny, w postaci wyraźnie wyróżnionego tekstu, lub niejawny, stanowiąc rodzaj aluzji.

Podmiot zbiorowy – rodzaj podmiotu lirycznego, który wypowiada się w imieniu jakiejś zbiorowości. Podmiot zbiorowy w wierszu można rozpoznać po liczbie mnogiej zaimków i czasowników.

Teza – twierdzenie, dla którego przedstawia się uzasadnienie. W ujęciu matematycznym jest to część twierdzenia, którą należy udowodnić, opierając się na przyjętym założeniu.

Stoicyzm – szkoła filozoficzna, która powstała jednocześnie z epikureizmem w końcu IV wieku p.n.e. i przetrwała aż do zamknięcia wszystkich szkół filozoficznych przez cesarza Justyniana w 529 roku. Szkołę tę zapoczątkował w Atenach Zenon z Kition i doprowadził do ostatecznej formy Chryzyp.