Odpowiedź:
a)
cena bułki --> a
cena chleba --> a + 25 gr = a + 0,25 zł
3(a + 0,25 zł) + 5a = 8,75 zł
3a + 0,75zł + 5a = 8,75zł
8a = 8,75zł - 0,75zł
8a = 8 zł
a = 8 zł : 8
a = 1 zł
cena bułki --> 1 zł
cena chleba --> 1 zł + 0,25 zł = 1,25 zł
Odp. Chleb kosztuje 1,25 zł a bułka 1 zł.
b)
cena bułki --> a
cena chleba --> a + 25 gr = a + 0,25 zł
4(a + 0,25 zł) + 5a = 10 zł
4a + 1 zł + 5a = 10 zł
9a = 10 zł - 1 zł
9a = 9 zł
a = 9zł :9
a= 1 zł
cena bułki --> 1 zł
cena chleba --> 1 zł + 0,25 zł = 1,25 zł
Odp. Chleb kosztuje 1,25 zł a bułka 1 zł.
Szczegółowe wyjaśnienie: