Zadanko maturalne ktoś pomoże :)

Zadanko Maturalne Ktoś Pomoże class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne" dla mnie jest opowieścią o traumach oraz tym, że należy w życiu się rozwijać i nie można zatracić się w przeszłości. Uważam tak zarówno przez, środki stylistyczne użyte w tekście oraz sam tytuł. Swoje stanowisko postaram się udowodnić w dalszej części mojej analizy.

Już w pierwszym wersie utworu, użyto słowa bagaż, który oczywiście jest zapowiedzią wyliczanki przedmiotów, dokonanej przez podmiot liryczny, ale też odwołują do frazeologizmu: "bagaż emocjonalny", który mocno rezonuje z odczytaniem wiersza jako opowieścią o traumach. Pierwszym wymienionym przez podmiot liryczny przedmiotem są skrzypce, należące do jej ojca. To, że zaczyna listę od takiego przedmiotu, każe patrzeć, na resztę rzeczy też jako świadectwo emocji oraz więzi podmiotu lirycznego. Wiele punktów, bezpośrednio opisuje dom, prawdopodobnie dom rodzinny, słowa takie jak: "ścianę pleśni" czy "spróchniały kredens", budują wizerunek domu bardzo biednego z problemami.

Muszę w tym miejscu zaznaczyć, że widzę ten wiersz jako opowieść o przeszłości, wspomnieniach, przede wszystkim z uwagi na dziecinny język występujące w utworze ("rozkładane łóżeczko") oraz ogólny nostalgiczny wymiar tekstu. Mając w pamięci, to że ta lista to przede wszystkim wspomnienia, a bagaże to tak na prawdę bagaże emocjonalne, warto zobaczyć co na temat tych problemów mówi sam podmiot liryczny.  Zaznacza przecież, że te przedmioty są trwalsze niż życie, czyli nieustannie ingerują w jego teraźniejszość. Pojawia się nawet fragment, w którym wprost mowa o tym jak nielekkie jest życie w ten sposób. Dodatkowego wymiaru tego, że ten wiersz odwodzi od tego by przeszłość kontrolowała całe nasze życie, jest sam tytuł oraz zakończenie utworu, gdzie podkreśla się, że próby życia i otaczania się tym co minione są właśnie "Daremne".

Na zakończenie, chcę zaznaczyć, że nie odczytuje tego utworu jako nawoływania do całkowitego przekreślenia przeszłości. Podmiot liryczny przecież, przywołuje wiele miłych wspomnień, o których warto pamiętać. Natomiast podsumowując przedstawione przeze mnie argumenty, patrzę na ten utwór jako przypomnienie, by przeszłość nie kontrolowała naszej przyszłości.

Wyjaśnienie:

Analizując wiersz najlepiej konfrontować ze sobą poszczególne fragmenty utworu (wersy, zwrotki) i zastanawiać się czy sobie przeczą, czy wręcz przeciwnie: opowiadają spójną historię. Należy też przede wszystkim skupić się na własnych emocjach. Nie ma złych interpretacji, są tylko słabo uargumentowane. :)