Odpowiedź :
1. Wymień najważniejsze wydarzenia za panowania Władysława Gomułki, opisz jedno z nich.
- odwołanie z funkcji ministra obrony narodowej radzieckiego marszałka Konstantego Rokossowskiego, którego zastąpił Marian Spychalski – bliski współpracownik Gomułki,
- z wojska oraz organów bezpieczeństwa odwołano również radzieckich doradców.
- złagodzono represje wobec Kościoła katolickiego: prymas Wyszyński pod koniec października 1956 r. został zwolniony z internowania, wydano zgodę na wznowienie wydawania kilku katolickich pism,
- na wsi władze przyzwoliły na rozwiązywanie spółdzielni produkcyjnych. 13 listopada zlikwidowano Komitet do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego, którego kompetencje przejęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a terenowe komórki UB zostały włączone do struktur komend Milicji Obywatelskiej, przyjmując nazwę Służby Bezpieczeństwa.
Organizacja wyborów sejmowych.
Podczas gdy społeczeństwo oczekiwało, że zyska wpływ na wybór posłów, kierownictwo PZPR, aby utrzymać władzy, nie mogło utracić kontroli nad Sejmem. Początkowo mówiono o głosowania na najlepszych z listy, ale wybory ze stycznia 1957 r. stały się dla ludzi sygnałem, że na reformy nie można liczyć. Ostatecznie Gomułka namawiał do oddawania głosów „bez skreśleń”. Przekonywał, że tylko władza mającej poparcie Związku Radzieckiego jest gwarantem polskiej granicy zachodniej.
2. Wymień najważniejsze wydarzenia za panowania Edwarda Gierka, opisz jedno z nich.
- strajki,
- decyzja o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie,
- ma pewien czas nieco poluzowane zostały obostrzenia cenzury,
- przejściowo poprawiły się stosunki państwa z Kościołem,
- budowa Huty Katowice,
Równolegle Gierek zamierzał zwiększyć środki przeznaczane na konsumpcję. Sytuacja gospodarcza pierwszej połowy lat siedemdziesiątych umożliwiała pozyskanie stosunkowo tanich kredytów w zachodnich bankach i od tamtejszych rządów. W ciągu kolejnych trzech lat odnotowano ogromny skok nakładów inwestycyjnych i niemal 60-procentowy wzrost płac. Świadectwem zmiany warunków życia było zwiększenie o 1/3 ilości spożywanego mięsa. W ciągu pięciu lat liczba samochodów na polskich drogach wzrosła o pół miliona. Równolegle rozwijano niemal dotąd nieobecne na mapie PRL drogi szybkiego ruchu. Symbolami epoki Gierka stał się produkowany na włoskiej licencji Fiat 126p oraz rozlewana w Warszawie Coca-Cola.
Władysław Gomułka był I sekretarzem KC PPR , I sekretarzem KC PZPR oraz działaczem komunistycznym.
Edward Gierek był polskim działaczem komunistycznym, pierwszym sekretarzem Komitetu Centralnego PZPR oraz faktycznym przywódcą państwa.