W jakim celu twórcy tekstów kultury wykorzystują dialektyzmy? Uzasadnij swoje stanowisko odwołując się do przytoczonego fragmentu tekstu Adama Kulawika Dialektyzmy oraz do innego tekstu kultury (Rozprawka) PILNE!!

Dialektyzacja czyli stylizacja gwarowa jest celowym wprowadzeniem do utworu literackiego elementów gwary. Najczęściej pojawiającymi się oprócz dialektyków leksykalnych są formy gwarowe, jak np. mazurzenie czy kaszubienie. W tekstach literackich dostrzec można funkcjonalność stylizacji gwarowej.
Z fragmentu tekstu Adama Kulawika „Dialektyzmy“ można wnioskować, że czerpanie z zasobów leksykalnych gwar jest wyróżnikiem danego tekstu. Dialektyzacja pełni w nim różne funkcje (estetyczno-ekspresowe, charakteryzuje bohaterów, określając ich status społeczny, oddaje koloryt lokalny). Autor tekstu zauważa istotną rolę stylizacji gwarowej w literaturze Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Np. istotną rolę pełniły dialektyzmy w „Krzyżakach“ H. Sienkiewicza, służące celowej archaizacji (nadanie cech cech powieści historycznej).
Przykłady stylizacji gwarowej znajdziemy np. w powieści Władysława Reymonta „Chłopi“. Dialektyzacja pełni tu różne funkcje, w zależności od typu narratora. W powieści występują trzy jego rodzaje narratora, a także trzy style pisarskie, które różnią się nasileniem występowania dialektyzmów. Pojawia się młodopolski stylizator, wtedy przeważa funkcja estetyczna, dominująca w opisach przyrody . Z kolei wiejski gaduła- gawędziarz przedstawia życie mieszkańców wsi, charakteryzuje bohaterów i realia życia wiejskiego, stosując dialektyzmy leksykalne, fonetyczne i składniowe. Natomiast realistyczny obserwator - wykształcony chłop, rzeczowo i obiektywnie przedstawia wygląd miejsc, osób, z pewnym dystansem, obrazując przebieg wydarzeń, językiem literackim, czasem tylko odwołując się do gwary.
W powieści formy gwarowe sąsiadują z literackimi: w opisach odautorskich, monologach wewnętrznych bohaterów (tu w znacznej mierze nasycone są dialektyzmami).
Pisarz wprowadzając do powieści elementy języka gwarowego tytułowej grupy społecznej, łącząc je z konwencjonalnym językiem, sprawił, że użyte sformułowania nie wywołują wrażenia "obcych", ale wtapiają się w powieść, tworząc integralną i spójną całość. Dzięki temu zabiegowi spowodował, że czytelnik staje się nie tylko świadkiem losów bohaterów, lecz może je odbierać z perspektywy bezpośredniego uczestnika.
Wprowadzenie dialektyzacji pełni w dziełach różne funkcje. Twórcy wykorzystują stylizację gwarową, aby uprawdopodobnić wykreowany świat, przybliżyć zjawiska typowe dla danego regionu, scharakteryzować bohaterów. Dialektyzacja wpływa też na walory estetyczne dzieła. Ponadto dzięki dialektom pamiętamy o korzeniach naszej tożsamości narodowej.