Odpowiedź :
Uważam, że różne życiowe okoliczności mogą zmienić człowieka w bohatera lub w bestię zależnie od tego jak sam je wykorzysta.
W literaturze znaleźć możemy wiele przykładów na potwierdzenie tej tezy.
Pierwszym z nich jest historia Kurtza, bohatera Jądra ciemności Josepha Conrada. Jest on utalentowanym, dobrze wykształconym agentem towarzystwa handlowego. Zdobywając uwielbienie lokalnych tubylców zaczyna jednak nadużywać swojej władzy. Staje się okrutny i bezwzględny. Nie waha się nawet zabijać niewinnych ludzi. Jak widać sytuacja władzy może zmienić osoby moralne w bezwzględnych zabójców.
Kolejnym przykładem nadużywającego władzy bohatera jest Neron z powieści Quo Vadis. Nie waha się on podpalić Rzym i spowodować śmierć wielu niewinnych osób. Wykorzystując okazję zrzuca też całą winę na chrześcijan co tylko potęguje jego bestialstwo.
Pozytywną postacią, która dzięki okolicznością zmienia się w bohatera jest na pewno Rudy z Kamieni na Szaniec Aleksandra Kamińskiego. Będąc niewinnym chłopcem zmienia się w odważnego i stanowczego mężczyznę. Nawet pod wpływem tortur nie wyjawia imion swoich współtowarzyszy. Nie wiele osób byłoby gotowych na takie bohaterstwo w tak okrutnych okolicznościach.
Podsumowując, wszystkie powyższe przykłady pokazują, że okoliczności łatwo mogą zmienić postać w bohatera lub bestię. Tylko i wyłącznie od niego zależy czy będzie on postacią pozytywną i negatywną. Pamiętajmy więc, żeby w wypadku nieoczekiwanych okoliczności zawsze podążać za swoim sercem.
Pisząc naszą odpowiedź warto podzielić ją na następujące części:
- wstęp - gdzie przedstawiamy naszą tezę/opinię na dany temat,
- rozwinięcie - gdzie argumentujemy naszą opinię i podajemy przykłady z literatury, które potwierdzają nasze zdanie,
- zakończenie - gdzie podsumowujemy naszą wypowiedź.