Odpowiedź :
1. Na podstawie tekstu Franciszka Ziejki sformułuj dwa argumenty, którymi uzasadnisz, że chłopska chata stała się w epoce Młodej Polski symbolem polskiego domu.
Chłopska chata stała się w epoce Młodej Polski symbolem polskiego domu ponieważ:
- to w niej z pokolenia na pokolenie przekazywało się tradycję rodzinną i narodową;
- to w niej toczono dyskusje o sprawach ważnych dla wszystkich Polaków.
2. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że Stanisław Wyspiański, umieszczając akcję Wesela w wiejskiej chacie, wyprzedził swoją epokę?
Zgadzam się ze stwierdzeniem, że Stanisław Wyspiański, umieszczając akcję Wesela w wiejskiej chacie, wyprzedził swoją epokę. W wcześniejszych dziełach pisarze poruszali głównie sprawy dostojników i decydentów. To właśnie wesele było jednym z pierwszych dzieł poruszających sprawy zwykłych ludzi. Umieszczenie akcji w wiejskiej chacie było ukłonem wobec warstw chłopskich i robotniczych bliskim dla późniejszych autorów Młodej Polski.
3. Na czym polega kreowanie obrazu chłopa arkadyjskiego, „bajecznie kolorowego” w literaturze młodopolskiej?
Polega ono na ukazywaniu wsi jako miejsca pełnego radości, swawoli i szczęśliwego, sielankowego bytu. Życie chłopskie ma być synonimem arkadyjskiego spokoju. Chłopi w Weselu mimo prostego myślenia pełni są zapału i pozytywnego podejścia. Jak pokazuje Ziejka ich chaty są również wypełnione arystokrackimi sprzętami.
4.Wyjaśnij, na czym polega zderzenie mitu polskiego chłopa i mitu polskiego inteligenta w dramacie Stanisława Wyspiańskiego.
W weselu zanika mit polskiego chłopa jako postaci prostej i naiwnej, a także autorytet inteligencji. To właśnie chłopi w książce Wyspiańskiego wydają się być bardziej świadomi politycznie i społecznie. Jak twierdzi Franciszek Ziejka autor chce w ten sposób pokazać prawdziwy obraz polskiego społeczeństwa i zerwać założone im "maski".
Wesele to dramat autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Jest on jednym z najważniejszych dzieł Młodej Polski. Autor przedstawiając wiejskie wesele opowiada o sytuacji moralnej narodu polskiego.