Odpowiedź :
Odpowiedź: Tak
Wyjaśnienie:
Powieść historyczna Henryka Sienkiewicza "Quo Vadis" z pewnością przekazuje uniwersalne wartości, z którymi może utożsamiać się również dzisiejszy czytelnik.
Jednym z argumentów, aby potwierdzić tę tezę jest wątek miłosny przedstawiony w utworze. Miłość bowiem od początków literatury była przeróżnie ukazywana przez artystów, którzy chętnie zajmowali swoje stanowiska odnośnie tego uczucia. Wątek miłosny Ligii i Wincjusza jest obrazem głębokiego uczucia, dla którego oboje zdolni są narazić się na niebezpieczeństwo a nawet oddać życie.
Współczesny człowiek zdecydowanie mógłby utożsamić się z bohaterem utworu Sienkiewicza oraz zrozumieć postawę dwójki zakochanych, wartości, którymi się kierują oraz ich priorytety w dążeniu do wspólnego celu.
Odpowiedź:
Odpowiedź:
Uważam że Quo Vadis to powieść o uniwersalnych wartościach.
Opowiada o miłości Winicjusza i Ligii. On jest rzymskim patrycjuszem, poganinem, a ona chrześcijanką, zakładniczką pochodząca z plemienia Ligów. Oboje pochodzą zatem z dwóch odmiennych światów.
Wątek ich miłości to liczne zwroty akcji - ucieczka Ligii, jej poszukiwanie przez Winicjusza, próba porwania, przemiana Winicjusza i przyjęcie przez niego chrztu, wreszcie uwięzienie i cudowne ocalenie na arenie.
W książce jest też watek historyczny – pożar Rzymu.
Ważną postacią jest Petroniusz – rzymski patrycjusz, bliski doradca Nerona, wyrocznia smaku i elegancji, będący w powieści symbolem odchodzącej kultury antycznej. Przegrywa, kiedy krytykuje pomysł cesarza.
Postacią Quo Vadis jest też Chilon Chilonides – oszust, bez zasad moralnych, gotowy sprzedać każdego. W nim też jednak coś się zmienia na koniec utworu umiera na krzyżu w obronie chrześcijan, których wydał.
Kulminacją utworu jest walka Ursusa z turem. Dzięki temu zwycięstwu Ligia, Winicjusz i Ursus zdobywają opiekę rzymskiego ludu. Rzymianie tym samym zwracają się przeciwko Neronowi który ginie.