Odpowiedź :
Produkcja energii w Polsce - źródła i warunki
W miksie energetycznym Polski dominuje wykorzystanie energii konwencjonalnej pochodzącej z węgla brunatnego i kamiennego. Trzy największe polskie elektrownie cieplne to:
- Elektrownia Bełchatów (węgiel brunatny)
- Elektrownia Kozienice (węgiel kamienny)
- Elektrownia Opole (węgiel kamienny i biomasa)
- W Polsce korzysta się z konwencjonalnych źródeł energii, ponieważ stale rozwija się przemysł wydobywczy węgla kamiennego i brunatnego, który zapewnia bazę surowcową elektrowniom. Ponadto produkcja energii z użyciem węgla brunatnego jest tania.
Obecne w strukturze energetycznej są także elektrownie wodne przepływowe i szczytowo-pomopowe, które wykorzystują energię wód płynących.
- W Polsce panują słabe warunki przyrodnicze umożliwiające rozwój energetyki wodnej. Średnie spadki rzek są niewielkie, a to oznacza, że energia wód przepływających także jest niska. Odpowiednie warunki panują jedynie na południu Polski w górach i na przedgórzu, np. Elektrownia wodna Żarnowiec.
Na północy Polski zauważyć można liczne, ale niewielkie co do produkowanej mocy farmy wiatrowe.
- W Polsce występują zróżnicowane warunki wiatrowe, co uniemożliwia rozwinięcie zespołów farm wiatrowych i ich infrastruktury. Najkorzystniejsze warunki do rozwoju energetyki wiatrowej posiada pas pobrzeży oraz Nizina Mazowiecka i Pojezierze Wielkopolskie.
Najgorsze pod względem warunków wiatrowych są obszary kotlin, tereny leśne oraz południe kraju.
Energia pochodząca ze źródeł geotermalnych stanowi niewielki udział w produkcji energii.
- W Polsce warunki hydrogeologiczne nie są wystarczające, aby produkować np. energię cieplną. Jedyne miejsca, gdzie energię geotermalną wykorzystuje się do produkcji energii cieplnej to Podhale oraz okolice Łodzi i Torunia.
Według opracowań naukowych, najkorzystniejsze perspektywy rozwoju w Polsce ma energetyka wiatrowa. Około 80% powierzchni kraju posiada zadowalające warunki do rozwoju energetyki wykorzystującej siłę wiatru.