W dokumencie tekstowym napisz w jaki sposób będziesz próbował łączyć się z routerem w 3 wymienionych przypadkach:
1. Używany, nie wiadomo w jaki sposób skonfigurowany.
2. Nowy zakupiony w sklepie z domyślnie włączoną usługą DHCP.
3. Nowy zakupiony w sklepie z domyślnie wyłączoną usługą DHCP.​


Odpowiedź :

Odpowiedź

We wszystkich trzech przypadkach pierwsze dwa kroki są wspólne.

  • Uzyskanie informacji z dokumentacji technicznej użytkownika.
  • Może być tak iż początkowe czynności będą mogły być wykonane tylko przy użyciu sieci przewodowej Ethernet, jednak jest to coraz rzadsze i można się spodziewać iż zindywidualizowane (fabrycznie ustawione jako domyślne) identyfikator i hasło sieci znajdują się na jednej z etykiet urządzenia. W każdym razie potrzebny jest komputer z możliwością podłączenia przewodowej sieci Ethernet oraz odpowiedni kabel Ethernet lub komputer z kartą sieciową Wi-Fi. Nie powinno być ma problemu z kompatybilnością standardów Wi-Fi ponieważ współcześnie zarówno rutery jak i karty na pewno obsługują 802.11g. (Oczywiście zwykle jest to pierwsza czynność aby przy konfiguracji rutera aby wyłączyć obsługę tego standardu, ale domyślnie jest obsługiwany. Wprawdzie można sobie teoretycznie wyobrazić bardzo stary ruter obsługujący tylko 802.11b, ale tamte rutery na pewno nie umożliwiały początkowej konfiguracji przez Wi-Fi.)

Mając już komputer podłączony przewodowo lub przewodowo, w podanych przypadkach kroki są następujące:

  1. Przywrócenie konfiguracji fabrycznej. Dalej według informacji z dokumentacji technicznej (która poda czy domyślnie usługa DHCP jest włączona czy nie) według punktu 2. lub 3.
  2. Ruter poprzez DHCP automatycznie poda komputerowi adres IP.
  3. Ręczne ustawienie adresu IP komputera na adres w sieci domyślnie obsługiwanej przez ruter.

Ostatni krok jest wspólny dla podanych trzech przypadków: podłączenie do domyślnego adresu rutera i zalogowanie używając informacji z dokumentacji technicznej.