Odpowiedź :
Omów założenia i różnice:
Empiryzm - pogląd, według którego jedynym sposobem poznania świata jest doświadczenie i eksperyment. John Lock, który wprowadził do nauki stwierdzenie "tabula rasa" - biała kartka - przekonuje, iż człowiek jest taka białą kartką w momencie narodzin. Kartka zapełnia się powoli poprzez wszystko to, czego doświadczamy za pomocą zmysłów i wewnętrznych refleksji.
Racjonalizm - pogląd, ze dojście do prawdy i wiedzy jest możliwe dzięki rozumowi. Odczucia, intuicja , przesądy nie powinny rzutować na życie człowieka. Korzenie takich poglądów sięgają czasów Kartezjusza.
Empiryzm i racjonalizm to para przeciwstawnych poglądów na sposób postrzegania i odkrywania wiedzy.
Jeden wskazuje, że tylko bodźce zmysłowe są źródłami poznania, drugi wskazuje na rolę rozumu. Obie opcje są skrajne, a wartość przedstawiają dopiero w połączeniu.
Ateizm - określenie pojawiło się w XVIII wieku. Jest to zaprzeczenie istnienia sił nadprzyrodzonych i wiary w stwórcę. Ateistą określa się tego, kto wierzy w fałszywego boga lub w nic nie wierzy.
Deizm - pogląd, wg którego Bóg jest stwórcą świata i dla świata ustanowił pewne prawa. W porządek świata Bóg nie ingeruje, jest bezosobowy. Zbawienie osiąga się przez życie zgodne z zasadami religii naturalnej (wg praw Boga-stwórcy).
Jeden (ateizm) nie wierzy w istnienie Boga w ogóle, drugi (deizm) wierzy w Boga, który stworzył świat, ale nie ingeruje w życie człowieka.