SZYBKO POTRZEBUJE POMOCY!!! DAJE NAJJ

SZYBKO POTRZEBUJE POMOCY DAJE NAJJ class=

Odpowiedź :

Elektryzowanie ciał

5. Kula jest naelektryzowana dodatnio.

Wyjaśnienie:

Policz, ile na powierzchni kuli jest ładunków dodatnich i ujemnych.

6. Sukno ma niedobór elektronów.

Wyjaśnienie:

Jeżeli rurka ma ładunek ujemny, oznacza to, że na jej powierzchnie dostały się elektrony (elektrony to cząstki, które mają ładunek ujemny). Oznacza to, że na rurce tych elektronów brakuje.

7. Szkło ma niedobór elektronów.

Wyjaśnienie:

Jeżeli papier jest naelektryzowany ujemnie, to na jego powierzchnię dostały się dodatkowe, wolne elektrony, więc na szklanej rurce ich teraz brakuje.

8. Balonik zacznie zbliżać się do sukna.

Wyjaśnienie:

Po potarciu balonika suknem, bez względu na to, jakim ładunkiem naelektryzowane zostało każde z ciał, jedno będzie miało na powierzchni ładunek ujemny, a drugie dodatni, dlatego będą nawzajem się przyciągać.

9. Kulki należy do siebie zbliżyć. Jeżeli będzie naelektryzowana dodatnio, to kule będą się przyciągać, a jeżeli będzie naelektryzowana ujemnie, to będą się odpychać.

10. Siła będzie miała większą wartość w punkcie L. Jeżeli ładunek będzie dodatni, to kierunek będzie skierowany przeciwnie do kuli, a jeżeli będzie ujemny, to kierunek siły będzie skierowany w stronę kuli.

Wyjaśnienie:

Wartość siły oddziaływania ładunków maleje wraz z ich wzajemną odległością.

11. Elektroskop naładował się dodatnio, a taki sposób elektryzowania ciał nazywamy elektryzowaniem przez dotyk.

12. Elektroskop został naładowany przez indukcję. Znak ładunku na kulce elektroskopu był dodatni, a na wskazówce ujemny.

Wyjaśnienie:
Z kulki, do której zbliżono pałeczkę, zaczęły "uciekać" elektrony - powstał na niej ładunek dodatni, przez ich niedobór. Na wskazówce, do której przemieściły się te elektrony, powstał ładunek ujemny.

13. Zjawiskiem odpowiedzialnym za przyciąganie się kulek jest indukcja elektrostatyczna. (Rysunek w załączniku)

Wyjaśnienie:
Na kulce II ładunek dodatni przesunie się na jej drugą stronę, przez co strona bliższa kulce I, będzie miała ładunek ujemny i kulki będą się przyciągały.

14. Rurkę można uziemić przez położenie jej na podłodze - ładunek przepłynie w ziemie. Można ją również położyć na suknie - elektrony powrócą na swoje miejsce.

15. (Rozmieszczenie zamieszczone w pliku)

Wyjaśnienie:

Ładunki rozłożą się równomiernie - na każdej kuli będzie po 3 ładunki dodatnie i 1 ujemny.

Zobacz obrazek Mallordt
Zobacz obrazek Mallordt