Odpowiedź :
Odpowiedź:
Rondel – utwór wywodzący się z poezji starofrancuskiej. Składa się z ośmiowersowych strof, a jego charakterystyczną cechą jest układ rymów (abaAabaB) i powtarzanie określonych wersów. Istnieją też późniejsze modyfikacje – trzy strofy złożone zwykle z 12–15 wersów o 2 rymach; dwa pierwsze wersy powtarzają się w środku i na końcu układu, a zawierają najczęściej refleksję.
Gazel (gazela, ghazal, gazal) – liryczny utwór poetycki, znany przede wszystkim w literaturze perskiej, głównie rozwinięty w języku urdu; monorytmiczny i monorymiczny, składa się z 4 – 15 bajtów (bejtów) czyli podwójnych półwersów, zwanych także sher, z których każdy stanowi osobną całość.
Bylina - podstawowy gatunek rosyjskiej poezji ludowej, epickiej, opiewającej czyny bohaterów. Byliny mają charakter fabularny, układają się w cykle, dotyczą dziejów Rusi XI-XVI w. Ich bohaterowie nie są postaciami rzeczywistymi, lecz tworami ludowej wyobraźni, wyposażonymi w nadludzkie możliwości. Początkowo przekazywane ustnie, wzbudziły zainteresowanie badaczy folkloru na przełomie XVII i XVIII w. Wtedy też zaczęto je spisywać.
Dumka – ukraińska wielozwrotkowa pieśń w formie ballady o rzewnym nastroju, często wyrażająca żal po utraconej osobie lub tęsknotę do jakiegoś miejsca czy wydarzenia; zwykle wykonywana z towarzyszeniem bandury.
Figlik - w poezji staropolskiej krótki utwór wierszowany, najczęściej ośmiowersowy, żartobliwy, satyryczny, krytykujący ludzkie zachowania i obyczaje, głównie dworskie i szlacheckie. Oparty był na anegdocie, często bez puenty.