Odpowiedź :
"Ile oni mnie nauczyli" opowiadanie w roli Balladyny.
Jakimś dziwnym trafem znalazłam się w szkole z 2022 roku. Na imię mam Balladyna i opowiem wam moją historię.
Był piękny marcowy poranek kiedy znalazłam się przed starym budynkiem szkoły. Już miałam do niego wejść, kiedy niedaleko drzwi znalazłam zapłakaną dziewczynkę. Normalnie nie zwróciłabym na nią uwagi, ale ona wyglądała zupełnie jak moja siostra. Spytałam się co się jej stało. Dziewczynka o imieniu Alicja, opowiedziała mi, że nauczycielka niesprawiedliwie ją potraktowała. Wraz ze swoją najlepszą koleżanką pisały sprawdzian z języka polskiego. Kiedy nauczycielka zaczęła sprawdzać ich prace. Powiedziała dziewczynce, że to ona przepisała wszystko od swojej koleżanki. Nie było to prawdą. Sytuacja była zupełnie odwrotna. Powiedziałam Alicji, że pomogę jej to wyjaśnić z nauczycielką.
Przez tą całą sprawę zrozumiałam jak bolesne dla innych może być oszustwo i jak niepozornie zranić możemy bliskie nam osoby. Dowiedziałam się też jak ważny jest sprawiedliwy osąd.
To tylko szablon naszego opowiadania. Możemy rozpisać historię jak Balladyna pomaga dziewczynce i jak namawia nauczycielkę polskiego do zmiany decyzji. Możemy też opisać dokładniej jak Balladyna pojawiła się w szkole z 2022 roku.
Opowiadanie powinno składać się z następujących elementów:
- wstępu - gdzie opiszemy miejsce akcji i damy czytelnikowi krótki opis jego bohaterów. We wstępie powinniśmy zachęcić czytelnika do naszego opowiadania i wprowadzić go w jego temat.
- rozwinięcia - tu powinniśmy przedstawić najważniejsze wydarzenia. Warto prowadzić szybką i wartką narrację. Dobrze, żeby w naszym opowiadaniu działo się jak najwięcej. Możemy do tego wykorzystać czasowniki dynamizujące akcję (wbiegł, uciekł, odepchnął) czy wykrzyknienia (Patrz!, Uważaj!). To właśnie tutaj możemy zamieścić nasz dialog.
- zakończenia - w tej części staramy się podsumować nasze wydarzenia i zamknąć naszą narrację trafną puentą.