wyjaśnij pojęcia senior, wasal, lenno, hołd, inwestytura, pańszczyzna, ława wiejska, ława miejska, rada miejska, ratusz, rynek, plebejusze, pospólstwo, plebejusze, czeladnik, cech, gildia oraz główne zajęcia chłopów i mieszczan.
pls na szybko
z góry dziękuję:3


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Senior..starszy, od senex stary) może odnosić się do: senior – feudał sprawujący władzę nad podległymi mu wasalami. senior – najstarszy męski przedstawiciel średniowiecznego rodu monarszego. biskup senior – biskup diecezjalny lub pomocniczy, który przeszedł w stan spoczynku.

Wasal..Wasal (łac. vassus, z celt. gwas „sługa”) – we wczesnym średniowieczu osoba wolna oddająca się pod opiekę seniora w akcie komendacji. W zamian za lenno wasal zobowiązywał się służyć wiernie seniorowi radą i pomocą orężną.

Lenno..Lenno (łac. feudum) – w ustroju lennym majątek będący przedmiotem kontraktu lennego, czyli nadawany przez seniora wasalowi w użytkowanie i pobieranie części pożytków w zamian za wsparcie militarne lub finansowe. Później przez lenno rozumiano całość stosunków pomiędzy seniorem a wasalem typowych dla feudalizmu.

Hołd..hołd

1. «wyraz czci lub zachwytu dla kogoś lub czegoś»

2. «uroczysty akt uległości składany zwycięskiemu lub potężniejszemu władcy przez słabszego»

3. «w średniowiecznych stosunkach lennych: ceremonia publicznego składania przysięgi wierności przez wasala seniorowi»

Inwestytura..nwestytura (łac. induere vestimentis – „przyobleczenie, ubranie”) – nadawanie wasalowi dóbr seniora, przy zachowaniu ceremoniału i zasad prawa lennego. Wyróżnia się inwestyturę świecką, duchowną, terytorialną oraz szkolną.

Pańszczyzna..pańszczyzna, przymusowa praca i posługi chłopa na rzecz pana feudalnego w zamian za użytkowanie gospodarstwa, stanowiące jeden z przejawów poddaństwa chłopów; obejmowała przede wszystkim pracę na roli (folwark), także inne posługi, np.

Ława Wiejska..Ława – element władzy sądowniczej na wsi polskiej lokowanej na prawie niemieckim w XVIII wieku. Wieś na prawie niemieckim miała samorząd, którego organem była "ława" złożona z kilku (2-7) członków pod przewodnictwem sołtysa. Ława była dla chłopów sądem pierwszej instancji.

Ława Miejska..Ława sądowa miejska była w dawnej Polsce organem miejskim posiadającym prawo sądownicze. Ława miejska wraz z radą miasta wchodziła w skład patrycjatu. Składała się z wójta, landwójta i sześciu ławników.

Rada Miejska..Rada Miejska jest organem stanowiącym i kontrolnym Gminy i Miasta. Jej kadencja trwa 4 lata. Radni są wybierani w wyborach bezpośrednich, których zasady i tryb przeprowadzania określa ustawa.

Ratusz..Ratusz (niem. Rathaus, 'dom rady') – reprezentacyjny budynek użyteczności publicznej, zwykle tradycyjna siedziba samorządowych władz miejskich. Budowany był najczęściej na planie prostokąta i nadawano mu formę monumentalną.

Rynek..Rynek (w ekonomii) – zespół mechanizmów umożliwiający kontakt producentów z konsumentami. Rynek to całokształt transakcji kupna i sprzedaży oraz warunków w jakich one przebiegają. Na rynku konkurencyjnym tak dokonuje się ustalenia ceny oraz ilości dóbr.

Plebejusze..Plebejusze (łac. plebes – lud) – w starożytnym Rzymie warstwa społeczna, prawdopodobnie wywodząca się od ludów pobliskich, podbitych terenów lub osiedlających się w Rzymie. Plebejusze byli wolni, lecz (do pewnego momentu) nie mieli praw obywatelskich.

Pospólstwo..Pospólstwo – grupa społeczna zamieszkująca miasta w okresie średniowiecza, średniozamożni rzemieślnicy, drobni kupcy i kramarze. Pospólstwo posiadało prawo miejskie, jednak patrycjat nie dopuszczał go do piastowania urzędów w mieście.

Czeladnik..Czeladnik – jeden ze stopni kwalifikacji zawodowych, stwierdzający opanowanie przez ucznia, młodocianego pracownika zatrudnionego w celu nauki zawodu, umiejętności praktycznych oraz teoretycznych w zawodzie rzemieślniczym oraz potwierdzający je dowodem kwalifikacji zawodowych w formie zdanego egzaminu czeladniczego.

Cech..Cech – stowarzyszenie rzemieślników zrzeszające przedstawicieli jednego określonego zawodu, niekiedy kilku pokrewnych, wyjątkowo (np. w małych miastach) wszystkich rzemieślników danego miasta.

Gildia..Gildia (niem. Gilde – związek); także konfraternia (z łac. współbractwo) – w średniowiecznej Europie stowarzyszenie o charakterze obronnym, religijnym lub towarzyskim.

Główne zajęcia chłopów i mieszczan..chłopi zajmowali się ziemią swojego Pana,a mieszczanie głównie handlem

MYŚLĘ ŻE SIĘ PRZYDA UwU