1. Sprawdź, czy potrafisz opowiadać tak pięknie jak Szeherezada. Wybierz dowolny element i uczyń go tematem opowiadania.

Narysuj na kartce z bloku, co się po kolei wydarzy w twoim opowiadaniu. * Nadaj tytuł swojemu opowiadaniu. Opowiedz tę historię w klasie, Zapisz swoje opowiadanie, by zostało z tobą na dłużej. Taka dobra historia nie może zostać zapomniana.​


1 Sprawdź Czy Potrafisz Opowiadać Tak Pięknie Jak Szeherezada Wybierz Dowolny Element I Uczyń Go Tematem Opowiadania Narysuj Na Kartce Z Bloku Co Się Po Kolei W class=

Odpowiedź :

Przykładowy początek opowiadania:

Zaczarowane piórko

Za siedmioma górami i pięcioma rzekami mieszkał mały chłopiec, który bardzo lubił wszystko niszczyć. Kiedy dostawał nowe zabawki od razu rzucał nimi o ziemię i deptał je swoimi nogami.

Mama chłopca nie mogła pogodzić się z takim zachowaniem. Wybrała się do starego mędrca, który mieszkał w indyczej chatce i poprosiła go o pomoc. Ten dał jej niespadające, kolorowe piórko. Mama niezwłocznie przekazała piórko swojemu synkowi. Ten, jak zwykle chciał je zniszczyć. Jednak piórko wyrzucone w powietrze za nic nie chciało spaść. Chłopiec biegł za nim aby je uchwycić. Wpadł do rzeki, przewrócił się o kłodę i uderzył nosem w ścianę.

- Cóż to za piórko! - wykrzyknął!

I wtedy pojawił się kolorowy ptak - najprawdopodobniej właściciel piórka.

- To piórko to duch wszystkich zepsutych zabawek! Właśnie pokazało Ci co czeka chłopców, którzy niszczą zabawki - mokre spodenki i spuchnięty nos!

Jeśli potrzebujemy dłuższego opowiadania, tu możemy dodać dalsze zmagania chłopca z piórkiem. Opisać czy zgodził się z ptakiem czy nie.

Opowiadanie  powinno składać się z następujących elementów:

wstęp - gdzie opiszemy miejsce akcji i bohaterów. We wstępie powinniśmy zachęcić czytelnika do naszego opowiadania i wprowadzić go w jego temat.

rozwinięcie - tu powinniśmy przedstawić najważniejsze wydarzenia. Warto prowadzić szybką i wartką narrację. Dobrze, żeby w naszym opowiadaniu działo się jak najwięcej. Możemy do tego wykorzystać czasowniki dynamizujące akcję (wskoczył, zbiegł, natknął się) czy wykrzyknienia (Hej!, Chodź tu!).

zakończenie - w tej części staramy się podsumować nasze wydarzenia i zamknąć naszą narrację trafną puentą lub szokującym zakończeniem.