Odpowiedź :
Cześnik-szarmancki strój, nie wyróżniał się niczym z tłumu. Ubierał się na równo z innymi ludźmi
Rejent był chudy i przygarbiony a ręce składał jak do modlitwy
Wyjaśnienie: Mam nadzieję że pomogłam, i że jest dobrze XD
Rejent był chudy i przygarbiony a ręce składał jak do modlitwy
Wyjaśnienie: Mam nadzieję że pomogłam, i że jest dobrze XD
Odpowiedź:
Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta
Rejent Milczek i Cześnik Raptusiewicz to jedyni z głównych bohaterów komedii „Zemsta”Aleksandra Fredry. Mieszkają w jednym zamku, ale obaj szlachcice pałają do siebie nienawiścią.
Rejent Milczek z pozoru jest osobą cichą. To też oznacza jego nazwisko. W przeciwieństwie do swojego sąsiada Raptusiewicza, który natomiast jest porywczy i gwałtowny. Chociaż wydaje im się, że nic ich nie łączy to tak naprawdę mają wiele cech wspólnych np. przez swoją dumę nie zawahają się poświęcić szczęścia własnych dzieci.
Cześnik jest starym kawalerem. Pochodzi ze szlacheckiego rodu. Nie jest jednak szczególnie bogaty. Mieszka w starym zamku ze swoją bratanicą Klarą. Ma swoje ulubione powiedzenie „Mocium panie” wiele razy powtarza te słowa w książce. Jest wysoki, tęgi, ubrany w żupan, przepasany pasem i z szablą przy boku. Jego atutem jest odwaga. Zawsze przyjmuje każde wyzwanie. Jednak w kontaktach z kobietami robi się wstydliwy i nieśmiały.
Rejent również jak Cześnik mieszka w zamku ale po jego drugiej stronie. Jest wdowcem. Sam wychowuje swojego jedynego syna Wacława. Pracuje jako adwokat w sądzie. Jest człowiekiem wykształconym. Podobnie jak Raptusiewicz Rejent ma swoje ulubione powiedzenie: „Niech się dzieje wola nieba z nią się zawsze zgadzać trzeba”. Szlachcic jest chudy i wątły, zawsze chodzi przygarbiony, ręce składa w modlitewnym geście. Ma przenikliwe spojrzenie, którym wprawia swoich rozmówców w zakłopotanie. Jest człowiekiem spokojnym, ale również sprytnym i przebiegłym. Mimo skąpstwa jest gotów poświęcić cały majątek, aby tylko pogrążyć Cześnika.
Uważam, że obaj mężczyźni są do siebie bardzo podobni. Zawsze znajdowali sposób, aby sobie dokuczyć nawet kosztem swoich najbliższych. Mimo przeciwności pod koniec powieści za namową dzieci dochodzi pomiędzy nimi do porozumienia.
Wyjaśnienie:
Mam nadzieję że pomogłem :)