Odpowiedź :
Stosunek państwa zachodnich do niepodległości Polski w latach 1914-1918.
I wojna światowa (1914-1918) stworzyła możliwość urzeczywistnienia marzeń o odzyskaniu niepodległości przez Polskę, gdyż zaborcy Polski stanęli jako wrogowi wobec siebie. Również ich solidarność względem polskiej sprawy została zachwiana.
Część Polaków wraz z wybuchem wojny zaczęła pokładać nadzieje w państwach centralnych, inni zaś w Rosji i jej sojusznikach na zachodzie. Póki co, na arenie międzynarodowej panowała zmowa milczenia w kwestii polskiej przyszłości.
W 1916 roku usłyszano o sprawie polskiej, gdyż cesarze Niemiec i Austro-Węgier proklamowali odrodzenie państwa polskiego na ziemiach odebranych Rosji. Uznano prawo do samostanowienia i niepodległości. Podpisany akt nie określał jednak granic kraju i nikt nie chciał się tym tematem zajmować. Szybko okazało się, że prawdziwym celem, jaki akt ten miał przynieść, było zyskanie przychylności Polaków i pozyskanie ich do własnego wojska.
W 1917 r. doszło do wypowiedzenia sojuszu z państwami centralnymi. Polscy legioniści odmówili złożenia przysięgi cesarzowi, za co trafili do obozów lub zostali wysłani na front w szeregach armii Austro-Węgier. Piłsudskiego osadzono w więzieniu, gdzie przebywał ponad rok. Przez ten czas zmieniła się opinia o tym że jest sojusznikiem państw centralnych. Został dostrzeżony przez przywódców ententy (Francja, Rosja, Wielka Brytania). Dodatkowo, o polską sprawę na zachodzie walczyli przedstawiciele polskiej kultury, m.in. Ignacy Paderewski. Sprzyjał mu prezydent USA, które właśnie przystąpiły do wojny. Stany Zjednoczone i inne państwa ententy uznały polskie postulaty.
W 1918 r. definitywnie zaniechano koncepcji współpracy z państwami centralnymi, gdyż zawarły one pokój brzeski na mocy którego powstającemu państwu ukraińskiemu przekazano Chełmszczyznę, co w oczach opinii uznano za krzywdzące dla Polski i stanowiło powrót do polityki rozbiorów.
3 czerwca 1918 r. Francja, Wielka Brytania i Włochy wydały deklarację w Wersalu o powstaniu niepodległej Polski.
Państwa centralne - w czasie I wojny światowej sojusz Niemiec, Austro-Węgier, Bułgarii i Imperium Osmańskiego.
Ententa - w czasie I wojny światowej sojusz Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Serbii, Japonii, Włoch i Stanów Zjednoczonych.