Porównaj systemy prawne i etyczne cywilizacji starożytnego Bliskiego i Dalekiego
Wschodu oraz imperium rzymskiego.


Odpowiedź :

Cywilizacje starożytnego Bliskiego i Dalekiego Wschodu były despotyzmem teokratycznym. Nieograniczoną władzę  mieli tam królowie (faraonowie), którzy byli uważani za bogów. Wielką rolę mieli też kapłani. Prawo stanowił władca. Za przykłady mogą posłużyć Egipt i Persja.

Ludzie byli nierówni wobec prawa. Np. obowiązujący w Mezopotamii  kodeks Hammurabiego przewidywał różne kary za to samo przestępstwo w zależności od tego, kto oskarżał i kto był oskarżonym.

W Imperium Rzymskim władza nie skupiała się w rękach jednostki. Nie było też mowy o dożywotnim sprawowaniu władzy lub jej dziedziczeniu.  Urzędników wybierał lud na zgromadzeniach. Obowiązywała kadencyjność i kolegialność.  Dwóch konsulów dowodziło wojskiem i prowadziło obrady senatu. Dyktatora konsul mógł powoływać tylko w przypadku szczególnego zagrożenia państwa i miał on wówczas nieograniczoną władzę. Po zażegnaniu niebezpieczeństwa, tracił swoją funkcję.  Prawo stanowiło zgromadzenie, a wyborcą był każdy obywatel.

System prawny to zespół norm prawnych, które są ze sobą powiązane i obowiązują w określonym czasie na jakimś terytorium.

Cywilizacje starożytnego Wschodu to np. Egipt, Mezopotamia (Bliski Wschód), Indie, czy Chiny (Daleki Wschód).

Imperium Rzymskie - państwo starożytne, powstałe w 27 w. p. n. e. leżące w basenie Morza Śródziemnego.