Odpowiedź :
Kolejne etapy przemiany, która dokonuje się w więźniu sowieckiego łagru w książce "Inny świat" Gustawa Herlinga‑Grudzińskiego
Bezinteresowne odruchy serca, czyli wrażliwość i współczucie - Na początku więzień sowiecki gotowy jest do pomocy współwięźniom. Współczuje im i wspiera ich.
Egoistyczny nakaz rozumu - Więzień wykonuje wcześniejsze rzeczy ale tylko z nakazu rozumu kierującego się potrzebą przetrwania i egoizmem.
Obojętność wobec współwięźniów - koniec pomocy innym. Więzień powoli staje się obojętny wobec cierpienia, a nawet negatywnie do cierpiących nastawiony.
Ostatnim etapem jest kompletna bezduszność pozwalająca nawet na uczynienie więźnia bezwzględnym sędzią.
W jaki sposób śledczy oddziałują na oskarżonego oraz co chcą przez swoje działania osiągnąć.
Śledczy oddziaływali na oskarżonych poprzez nieludzkie ich traktowanie i ograniczanie ich dostępu nawet do podstawowych ludzkich potrzeb. W sposób ten chcieli złamać ludzką psychikę i odmienić światopogląd więźniów na ten zgodny z linią władzy.
"Inny świat" Gustawa Herlinga‑Grudzińskiego to zapis wspomnień jej autora z pobytu w sowieckim obozie. Książka ta porusza tematykę brutalności ludzkiej natury i heroicznego bohaterstwa jednostek.