Czy sok komórkowy wakuoli roślinnej zawiera skrobie i celulozę ?

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Sok komórkowy. Jest wodnym roztworem różnych substancji nieorganicznych i organicznych. Większość z nich to produkty metabolizmu protoplastów, które mogą pojawiać się i znikać w różnych okresach życia komórki. Skład chemiczny i stężenie soku komórkowego są bardzo zmienne i zależą od gatunku rośliny, narządu, tkanki i stanu komórki. Sok komórkowy zawiera sole, cukry (przede wszystkim sacharozę, glukozę, fruktozę), kwasy organiczne (jabłko, cytryna, szczaw , ocet itp.), aminokwasy, białka. Substancje te są półproduktami metabolicznymi przejściowo wydalanymi z metabolizmu komórki do wakuoli. Są substancjami zapasowymi komórki.

Oprócz substancji zapasowych, które mogą być wtórnie stosowane w metabolizmie, sok komórkowy zawiera fenole, garbniki (garbniki), alkaloidy, antocyjany, które są wydalane z wymiany do wakuoli i tym samym są izolowane od cytoplazmy.

Garbniki są szczególnie powszechne w soku komórkowym (a także w cytoplazmie i osłonkach) komórek liści, kory, drewna, niedojrzałych owoców i osłonek nasiennych. Alkaloidy są obecne na przykład w nasionach kawy (kofeina) , owocach maku (morfina) i beleny (atropina) , łodygach i liściach łubinu (łubinina) itp.Uważa się, że garbniki o ściągającym smaku, alkaloidy i toksyczne polifenole pełnią funkcję ochronną: ich trujący (częściej gorzki) smak i nieprzyjemny zapach odpychają zwierzęta roślinożerne, co zapobiega jedzeniu tych roślin.

W wakuolach często gromadzą się również końcowe produkty życiowe komórek (odpady) . Taką substancją dla komórek roślinnych jest szczawiowy wapń, który osadza się w wakuolach w postaci kryształów o różnych kształtach.

Sok komórkowy wielu roślin zawiera pigmenty, które nadają sokowi komórkowemu różne zabarwienie. Pigmenty i określają kolor korony kwiatów, owoców, pąków i liści, a także roślin okopowych niektórych roślin (na przykład buraków) .

Sok komórkowy niektórych roślin zawiera fizjologicznie aktywne substancje-fitohormony (Regulatory wzrostu) , fitoncydy, enzymy. W tym drugim przypadku wakuole działają jak lizosomy. Po śmierci komórki błona wakuoli traci selektywną przepuszczalność, a enzymy uwalniane z niej powodują autolizę komórki.