na rysunku zilustrowano 3 położenia drgającego ciężarka zawieszonego na sprężynie wybierz poprawne uzupełnienia zdań.

Na rysunku 1 ciężarek wychylony jest do góry / na dół względem położenia równowagi. Siła wypadkowa działająca na ciężarek próbuje przywrócić go do położenia równowagi, więc jest zwrócona w górę / w dół. Na rysunku 2 ciężarek znajduje się w położeniu równowagi. Siły działające na ciężarek równoważą się i nie równoważą się. położ równo Na rysunku 3 ciężarek wychylony jest do góry / na dół względem położenia równowagi. Siła wypadkowa działająca na ciężarek jest zwrócona w górę / w dół. Siła działająca na drgające ciało to tzw. siła zwrotna. Siła zwrotna jest zwrócona zgodnie z wychyleniem ciała / przeciwnie do wychylenia ciała z położenia równowagi
proszę o odp ( ╹▽╹ )​


Na Rysunku Zilustrowano 3 Położenia Drgającego Ciężarka Zawieszonego Na Sprężynie Wybierz Poprawne Uzupełnienia ZdańNa Rysunku 1 Ciężarek Wychylony Jest Do Góry class=

Odpowiedź :

Na rysunku 1 ciężarek wychylony jest na dół względem położenia równowagi. Siła wypadkowa działająca na ciężarek próbuje przywrócić go do położenia równowagi, więc jest zwrócona w górę.

Na rysunku 2 ciężarek znajduje się w położeniu równowagi. Siły działające na ciężarek równoważą się.

Na rysunku 3 ciężarek wychylony jest do góry względem położenia równowagi. Siła wypadkowa działająca na ciężarek jest zwrócona w dół.

Siła działająca na drgające ciało to tzw. siła zwrotna. Siła zwrotna jest zwrócona przeciwnie do wychylenia ciała z położenia równowagi.

Zgodnie z rysunkiem położenie równowagi drgającego ciała na sprężynie jest zaznaczone linią przerywaną. Siła sprężystości ma zwrot skierowany przeciwnie do wychylenia zgodnie ze wzorem: [tex]\vec{F} = - k \vec{x}[/tex].

W szczególności dla [tex]x=0[/tex] siła sprężystości wynosi 0.

Z kolei dla ciała wiszącego na sprężynce w polu grawitacyjnym musi zachodzić: [tex]\vec{F_W} = 0 = m g - kx[/tex], stąd: [tex]x= \frac{mg}{k}[/tex] - opisuje współrzędną położenie równowagi. W powyższych wzorach: k to współczynnik sprężystości, m to masa, g to przyspieszenie grawitacyjne, x to wychylenie, F to siła.