Hej, potrzebuje napisać wypracowanie na temat
"Różne obrazy Maryi w literaturze średniowiecznej"
minimum 350 słów
na jutro, z góry bardzo dziękuję za pomoc daje naj i 5 gwiazdek
miłego i pozdrawiam


Odpowiedź :

Na początek tyle, ale oczywiście można pracę "rozbudować".

Matka Boska była w średniowieczu otaczana szczególną czcią. W średniowiecznej literaturze odnajdziemy różne wizerunki Matki Boskiej.

W  „Bogurodzicy” jest Ona orędowniczką i pośredniczką pomiędzy grzeszną ludzkością a miłosiernym Synem. Modlący się ludzie  zwracają się w modlitwie do Matki Bożej z prośbą o wstawienie się za nich u Syna, aby   pozyskała Jego  przychylność dla ludzi.  Proszą Ją  również o wsparcie w modlitwach i wyproszenie u Syna takich łask jak:  zdrowie, spokój, dobrobyt na ziemi, a po śmierci życie wieczne w otoczeniu aniołów  z przychylnością Boga.

Matka  Boska  w „Bogurodzicy" jest pośredniczką pomiędzy Chrystusem a ludźmi, jedyną i wybraną przez Boga dla zrodzenia Odkupiciela, istotą boską i niedostępną, opiekuńczą, oddaną wszystkim ludziom, do której wznosi się modły.

       Z kolei w „Lamencie świętokrzyskim” ukazana jest  jako kochająca Matka cierpiącego na krzyżu Syna-Człowieka. Jego śmierć postrzega w wymiarze ludzkim, dlatego jej postawa i zachowania są typowo ludzkie.

Matka Boska cierpi jak zwykły człowiek, odczuwając ‭ ‬rozpacz,‭ ‬ból,‭ ‬smutek i ‭ ‬bezradność.

Patrząc na Jego mękę chciałaby ulżyć mu w cierpieniu i bólu, jednak nie jest w stanie nic zrobić. Żali się do innych matek, by nigdy nie musiały być świadkami męki i śmierci swych dzieci.  Należy  Ona do wspólnoty  wszystkich  kobiet,  które  doświadczyły  macierzyństwa  i  rozumieją  uczucia spowodowane widokiem umierającego syna. To obraz kobiety która przechodzi katusze, mimo to jej wiara nie zostaje zachwiana, gdyż jak syna kocha również Boga i godzi się z jego wyrokami.

         Matka  Boska  była  przedstawiana różnorodnie. Jest Ona  matką Zbawiciela, matką wszystkich ludzi, która wstawia się za nimi u swego Syna, na której pomoc i opiekę mogą liczyć, zupełnie jak w przypadku „zwyczajnej” matki, która cierpi, gdy umiera jej jedyny syn.