Napisz przemówienie w którym przekonasz słuchaczy że wobec ludzi potrzebujących pomocy powinniśmy kierować się współczuciem i życzliwością. Odwołaj się do przytoczonego fragmentu Części II Dziadów Adama Mickiewicza oraz do innego utworu literackiego. Twoja praca powinna liczyć 200 słów

Odpowiedź :

Przykładowy początek przemówienia, w którym przekonamy słuchaczy, że wobec osób potrzebujących pomocy powinniśmy kierować się współczuciem i życzliwością.

W dzisiejszych czasach wiele ludzi przechodzi obojętnie obok ludzi potrzebujących pomocy. Dlaczego tak się dzieje? Jesteśmy zapracowani, zajęci własnymi sprawami, a natłok medialnych informacji kreuje cierpienie jako produkt masowy. Często jednak nie jesteśmy świadomi z jakimi historiami wiążą się losy mijanych na co dzień ludzi. (...) Na przykładzie drugiej części dziadów widzimy, że ukojeniem dla wielu potrzebujących pomocy może być zwykła życzliwość, współczucie i chęć wysłuchania ich. Przybywające do Guślarza duchy czasami potrzebują kogoś z kim mogą podzielić się swoją historią i komu mogą się zwierzyć. Podobny motyw spotkać możemy w książce Tysiąc wspaniałych słońc gdzie w ogarniętym wojną Afganistanie wzajemna życzliwość i współczucie może osłodzić nam trudy naszego życia. (...) Skoro tak nie wiele potrzeba aby pomóc innym, czemu czasami nie zatrzymamy się na moment i nie wysłuchamy czyichś słów lub nie okażemy im odrobiny życzliwości?

To tylko przykładowy fragment. Nasze przemówienie powinno być bardziej rozbudowane. Możemy dodać parę zdań w miejscach oznaczonych poprzez (...).

Pisząc przemówienie:

  • warto odnieść się do emocji słuchaczy,
  • napisać wprowadzający w temat wstęp,
  • podać argumenty swoich racji,
  • dodać motywujące wstawki,
  • zakończyć tekst zamykającym nasze przemówienie zdaniem odnoszącym się do treści naszego przemówienia,
  • można zostawić słuchacza z jakimś pytaniem, na które sam powinien sobie odpowiedzieć.