Wyjaśnij w kilku zdaniach, czego uczą nas bajki.
Możesz wykorzystać wybrane wyrazy: uczą, wskazują, bawią, zachęcają, oceniają, ganią, wady, cechy, wartości, przywary, czyny, postawy, morał, pouczenie, zasady, postępowanie, uosabiają.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Bajki uczą nas dobrego postępowania w życiu i dają nam lekcje. Bardzo często również wyjaśniają to czego nie rozumiemy. Dają nam również przykłady dobrego zachowania i pomagają rozróżnić dobro od zła.

(powinno być dobrze )

Odpowiedź:

Bajki są jak inny świat, inna czasoprzestrzeń. Kiedy pierwszy raz do nich wkraczamy na co najbardziej wzracamy uwagę, co przykuwa nasze myśli? Oczywiście postacie. Zwłaszcza te głównoplanowe. To one zachęcają i początkują nasze zainteresowanie bajkami. Ich postępowania mogą nas bawić, fascynować. Czasem nawet popychają do zmiany wewnętrznej osobowości. Kierując się morałami z ulubionej bajki poznajemy nowe, ważne wartości. Jednakże należy zauważyć, iż nie zawsze są one dobre dla umysłu człowieka. Oglądając różnorodne historie zaczynamy stopniowo rozróżniać dobro od zła. Szlachetne uczynki przynoszą szczęście, a niepochlebne postępowania zgubę. Następnie dochodzi świat zewnętrzny w jakim żyją bohaterowie. Może być on usłany różami albo zagmatwany bólem i cierpieniem. Takim sposobem kreuje się co raz większa więź pomiędzy nami a historią. Jeśli postacie żyją w trudnych czasach wspułczujemy im, razem trfamy przez ciężkie chwile. Natomiast gdy dochodzi do przełomu, okrucieństwa przeistaczają się w nadzieję i nad postaciami tworzą się nowe cele, cieszymy się chcąc pogrutalować ich cierpliwości, sukcesu. Na samym końcu gdy historia jest u szczytu roztrzygnięcia, często poznajemy konsekwencje jakie ponoszą antagoniści. Morał bajek często nawiązuje do cytatu "dobro zwycięża nad złem". Karygodne i samolubne postępowania ściągają na ścieżkę zguby. Dla nich nie ma nadzieji, a nieskończone cierpienie. Jeśli nie pozbędziesz się zła, fatum niezrozumienia, bólu zaistnieje w twoim umyśle na zawsze. Jest tak w bajce jak i w świecie rzeczywistym.