Odpowiedź :
Literatura i język pozwalają emigrantom pamiętać o ojczyźnie.
Są dla nich źródłem wspomnień i narzędziem pozwalającym na zachowanie patriotycznych uczuć.
Widać to na przykładzie Skawińskiego z powieści Henryka Sienkiewicza "Latarnik", który dzięki codziennemu przeglądaniu gazet z Europy i Polski pielęgnuje swój patriotyzm. Widzimy także jak wielkie wrażenie robi na nim lektura "Pana Tadeusza" i jak duże wzbudza w nim emocje. Dzięki niej czuje nadal, że żyje i zapomina o problemach dnia codziennego.
Kolejnym przykładem utworu, gdzie literatura pozwala emigrantom pamiętać o ojczyźnie są "Wspomnienia z Maripozy" gdzie pan Putrament pielęgnuje swój patriotyzm czytając codziennie Biblię w przekładzie Jakuba Wujka. To właśnie ona pozwala mu być nadal częścią siebie w krainie jego dzieciństwa.
W dniu języka ojczystego powinniśmy pamiętać o tym, że nasza literatura i język mogą być dla ludzi pięknym wspomnieniem i czymś co pozwala im jeszcze raz powrócić do ich rodzinnych stron nawet jeśli w danej chwili znajdują się wiele kilometrów od nich.
Pisząc artykuł, należy pamiętać aby podzielić go na następujące części:
- tytuł artykułu - przykładowo: Literatura i język ojczysty z perspektywy polskiej emigracji
- wstęp - gdzie postawimy naszą tezę. Przykładowo: Literatura i język pozwalają emigrantom pamiętać o ojczyźnie.
- rozwinięcie - gdzie napiszemy nasze argumenty potwierdzające tezę
- zakończenie - gdzie podsumujemy naszą wypowiedź i odniesiemy się do prawdziwości tezy. Przykładowo: W dniu języka ojczystego powinniśmy pamiętać o tym, że nasza literatura i język mogą być dla ludzi pięknym wspomnieniem i czymś co pozwala im jeszcze raz powrócić do ich rodzinnych stron nawet jeśli w danej chwili znajdują się wiele kilometrów od nich.