Odpowiedź :
Polarna stacja badawcza - warunki życia
Osoby przebywające na stacjach badawczych w rejonach polarnych muszą mierzyć się z niesprzyjającymi warunkami życia.
- Stacje polarne leżą w zasięgu strefy klimatów okołobiegunowych o cechach morskich oraz strefy klimatu polarnego.
Na Antarktydzie średnia temperatura w styczniu waha się od około 0-5°C. W miesiącach zimowych średnia temperatura spada <0°C.
Na Svalbardzie w części zachodniej lata są łagodne, a wody wolne od lodu przez co mogą dopływać tam statki z żywnością. - Z uwagi na położenie względem szerokości geograficznej (Koło Podbiegunowe Południowe) miejsca te leżą w rejonach zjawiska nocy polarnej i dnia polarnego.
W związku z tym ludzie muszą być przygotowani na miesiące z ograniczoną dostępnością do światła słonecznego.
Problematyczne może być również to, że w drugiej części roku Słońce obecne jest w okolicach horyzontu. W ciągu nocy nadal jest jasno. - Na Antarktydzie wieją bardzo silne wiatry, które mogą wywoływać np. burze śnieżne.
- Ludzie zamieszkujący stacje polarne narażeni są na problemy psychologiczne. Możliwość ich przemieszczania jest ograniczona, ludzie przebywają tam w ograniczonej liczbie osób. Codziennie widzą te same twarze, często dochodzić może do konfliktów. Najczęściej pracownicy stacji są oddzieleni od bliskich tysiącami kilometrów.
- Z uwagi na odległe położenie, i brak możliwości częstych dostaw jedzenia, dieta pracowników stacji jest z góry zaplanowana.
Stacje polarne w Antarktyce to np. Polska stacja im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego.
Stacje polarne w Arktyce to np. Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie.