Odpowiedź :
Rozwinięcie wstępów opowiadań
- Inna wersja mitu o Demeter i Persefonie
Tak bardzo tęskniła za córką, że nie mogła siedzieć bezczynnie i czekać, aż Zeus się nad nią ulituje i zdradzi, co się stało z Persefoną. Pewnego deszczowego, sobotniego poranka postanowiła wyruszyć na jej poszukiwania i w tym celu udała się w najmroczniejsze i najciemniejsze zakamarki naszej ziemi.
- Współczesna wersja przypowieści o talentach
Tego dnia najpierw usłyszeliśmy dudniące kroki, a potem naszym oczom ukazała się nowa nauczycielka matematyki. Każdy zapamięta dzień 20 maja 2022 roku, kiedy to zamarliśmy w naszych ławkach na widok mrocznej, rozwichrzonej czupryny i długiej, czarnej sukni. Nauczycielka różniła się zupełnie od wcześniejszych matematyków, którzy uczyli w naszej, krakowskiej szkole.
Rozwijając nasze wstępy, powinniśmy pamiętać o wymaganych informacjach i określić czas i miejsce akcji, a także korzystając z opisów i słów nacechowanych emocjami zbudować nastrój opowiadania.
Opowiadanie powinno składać się z następujących elementów:
wstępu - gdzie opiszemy miejsce akcji i damy czytelnikowi krótki opis jego bohaterów. We wstępie powinniśmy zachęcić czytelnika do naszego opowiadania i wprowadzić go w jego temat.
rozwinięcia - tu powinniśmy przedstawić najważniejsze wydarzenia. Warto prowadzić szybką i wartką narrację. Dobrze, żeby w naszym opowiadaniu działo się jak najwięcej. Możemy do tego wykorzystać czasowniki dynamizujące akcję (wbiegł, uciekł, odepchnął) czy wykrzyknienia (Patrz!, Uważaj!). To właśnie tutaj możemy zamieścić nasz dialog.
zakończenia - w tej części staramy się podsumować nasze wydarzenia i zamknąć naszą narrację trafną puentą.
#SPJ2