Na podstawie dostępnych źródeł informacji scharakteryzuj wybrany polski park narodowy.
Uwzględnij:
- położenie geograficzne,
- charakter parku,
- krainę geograficzną, na terenie której leży park,
- rok założenia,
- symbol,
- obszar chroniony,
- florę,
- faunę,
- pomniki i rezerwaty przyrody.

Daje naj :D i mam nadzieję na szybką odpowiedź. ​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

KAMPINOSKI PARK NARODOWY leży w województwie mazowieckim. Obejmuje rozległe tereny Puszczy Kampinoskiej, w pradolinie Wisły. Bezpośrednio sąsiaduje z Warszawą.

Został utworzony 16 stycznia 1959 roku. Celem jego utworzenia była nie tylko ochrona przyrody, ale także ochrona pamiątek historii i kultury znajdujących sie na terenie Puszczy Kampinoskiej. Symbolem parku jest łoś z uniesionymi rogami, dla którego puszcza Kampinoska jest drugą co do wielkości ostoją w Polsce. Park zajmuje powierzchnie 38 544, 33 ha (ochrona ścisła, czynna i krajobrazowa).

FAUNA PARKU:

Charakterystycznymi gatunkami zwierząt są m.in.: łoś, ryś, bóbr i wilk.

Stwierdzono tu występowanie blisko 4000 gatunków bezkręgowców, około 30 gatunków ryb, 13 gatunków płazów, 6 rodzimych gatunków gadów, ponad 200 gatunków ptaków.

FLORA PARKU:

Na kampinoskich wydmach dominują zdecydowanie bory sosnowe i grądy, na bagnach zaś lasy olchowe, łaki i różnego typu zarośla, które są schronieniem dla wielu dzikich zwierząt. Według oficjalnych informacji Kampinoski Park Narodowy to ponad 70% lasy.

Najliczniejsze gatunki drzew występujące w parku to dąb, brzoza, jesion i topola.

Tereny parku mają urozmaicony krajobraz, charakterystyczne są dwa kontrastujące ze sobą elementy: wydmy i bagna. Między nimi ciągną sie pasy bagien zajmujących tereny dawnych nurtów rzeki. Kontrast krajobrazów wydm i bagien jest charakterystycznym elementem pejzażu parku narodowego.

ATRAKCJE:

Kampinoski Park Narodowy oferuje około 360 km szlaków pieszych, które prowadzą do najpiękniejszych zakątków. Do zaoferowania jest również Kampinoski Szlak Rowerowy liczący 144,5 km.

CIEKAWOSTKI:

- Park nazywany jest również "zielonymi płucami Warszawy " ze względu na bliskie położenie stolicy.

- Każdego roku obszar ten przyciąga około milion turystów.

- Na terenie parku i jego strefy chronionej znajduje sie 39 obiektów zabytkowych, w tym tak znane na świecie jak dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Wyjaśnienie:

Robiłam niedawno taką prezentacje na geografie i dostałam 6 więc mam nadzieję że pomogłam