Odpowiedź :
Odpowiedź:W tej książce główny bohater /Mały Książę/ wybiera się w wędrówkę w celu poznania prawdziwych przyjaciół, gdyż na jego planecie mieszka tylko jedna, jedyna róża.Jak się później okazuje nie jest to wcale takie łatwe. Chłopiec ma trudności w znalezieniu ludzi, którzy moglibyprzynajmniej "nadawać się" na przyjaciół. Trafia niestety tylko na osoby, które mają problemy, kłopoty, a także różne kompleksy. Większość z nich myśli głównie o sobie, nie interesuje się nawet na krótko przybyciem Małego Księcia. Książę odwiedza wiele planet. Dopiero na ostatniej z nich - Ziemi - chłopiec znajduje człowieka, który jest w stanie go zrozumieć, pocieszyć i wysłuchać, ale także sam zwierza mu się ze swoich problemów. Niestety na Ziemi czeka go także wiele rozczarowań - dowiaduje się o tym, że róża, która mieszka na jego planecie wcale nie jest jedynym okazem na całym świecie - znajduje ogród pełen takich samych kwiatów. Dopiero po rozmowach z lisem dowiaduje się, na czym tak naprawdę polega przyjaźń, miłość, czy przywiązanie. Mały Książę w końcu zrozumiał, że kocha róże i że dla niego ona faktycznie jest jedyna i niepowtarzalna - zrozumiał, co to jest miłość. Wybaczył jej czyny, które sprawiły mu przykrość, jej pychę, samolubstwo.Ta podróż była dla chłopca bardzo pouczająca. Stał się o wiele mądrzejszy i bardziej doświadczony. Przed powrotem na swój asteroid rozmawiał z pilotem, który powiedział mu o tym, że nigdy o nim nie zapomni, będzie o nim myślał...Jest to jeden z przykładów na to, że na świecie może istnieć zwykła, nie oparta na żadnych interesach czy korzyściach, bezinteresowna przyjaźń. Lis, który może wydawać się symbolem chytrości otwiera oczy innym na wartość niektórych uczuć. Mówi: "a ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół", "Poznaje się tylko to, co się oswoi". Z tej książki pochodzi również cytat: "Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". Są to bardzo ważne stwierdzenia przydające się niejednemu z nas w życiu.
Wyjaśnienie:
Odpowiedź:
MAŁY KSIĄZE
Mały Książę po prostu czuje się samotny i opuszczony, ponieważ na asteroidzie B612 nie ma innych mieszkańców. Do pewnego stopnia był do tej sytuacji przyzwyczajony, ale nigdy nie był z tego zadowolony. Sprawy zmieniły się, gdy pojawiła się piękna róża. Ale nawet ta firma jest dla niego kłopotliwa. Kocha kwiat, docenia jego piękno, cieszy się z jego istnienia, ale zawsze ma jakieś problemy. Oto, co widzi bohater.
Trzeba przyznać, że robił wszystko, by zadowolić Rose. Spędzał z nią dużo czasu, był cierpliwy i pomocny. To jednak nie pomogło, ponieważ wymagania rosły i po prostu nie dało się ich spełnić. Książę nie był zadowolony z tej zmiany. Kocha kwiat, ale nie może spełnić wszystkich swoich życzeń. Czuł się nawet winny z tego powodu. Tak jednak nie powinno być, ponieważ druga strona wykorzystała niewinność chłopca.
Róża nie brała pod uwagę Małego Księcia i często krzywdziła go niestosownymi słowami i czynami. W efekcie chłopak często czuje się obrażony, obrażony, bo bierze wszystko sobie do serca. Jednak dopiero podczas podróży zdał sobie sprawę, na czym polega błąd. Zdał sobie sprawę, że nie może żyć bez róż. W pewien sposób wyrósł na tę przyjaźń i bardzo dużo rozumie, zwłaszcza dzięki pilotowi. W pewnym momencie poczuł się nawet winny, że zostawił przyjaciela samego. W końcu wrócił do zmysłów i stwierdził, że przyjaźń trzeba pielęgnować, inaczej uschnie jak kwiat bez wody.
KAMIENIE NA SZANIEC
Jako pierwszy opowiem się o niezwykłym związku między Zośką, Alekiem i Rudym. Ich przyjaźń zaczęła się w liceum. Uczęszczali do tej samej szkoły i harcerzy. Ich plany na przyszłość zostały brutalnie przerwane przez wojnę. Braterstwo, które łączy chłopców, jest świetne. Lubią spędzać czas we wzajemnym towarzystwie. Często podróżują razem w różne miejsca. Jednym z wielu przykładów waleczności i odwagi bohaterów jest odbicie rudowłosego. Został aresztowany, ponieważ jego miejsce zamieszkania zostało odkryte w jego dokumentach podczas przesłuchania Hernicka przez Niemców.Alek i Zośka nawet nie myśleli o ratowaniu koleżanki. Zaplanowali uwolnienie jego i pozostałych więźniów. Rudy również ma zdecydowaną postawę. Był ciągle bity i torturowany, ale i tak nikogo nie wydał. Uważają, że przyjaźń między bohaterami jest tak piękna i lojalna, że mogą oddać życie za siebie.
W drugim argumencie odnoszę się do ideałów, w które wierzą chłopcy. Należą do kategorii „drobnych zakłóceń”. Wykazali się wielką odwagą i poświęceniem w walce. Chcieli udowodnić Niemcom, że Polacy nie poddadzą się bez walki i będą bronić ojczyzny do końca. Rudy, Zośka i Alek robią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc Polsce, którą widzą jako swoją drugą matkę. Podczas świąt narodowych 3 maja i 11 listopada zdejmowali wielkie nazistowskie flagi i pokazywali miasto polskimi flagami. Brali czynny udział w akcjach dywersyjnych, takich jak wysadzanie bronią w powietrze niemieckich pociągów. Na ścianach namalowali: kotwice, żółwie i literę V.Zmienili znaczenie niemieckich haseł propagandowych. Wszystko to zachwyciło Polaków. Uważam, że bohaterów można uznać za wielkich patriotów, dla których słowo „Bóg, Honor, Ojczyzna” wiele znaczy.
Mój ostatni argument będzie dotyczył heroicznej śmierci chłopców. Śmierć Aleka była normalnym losem żołnierza. Został postrzelony w brzuch i zmarł kilka dni później. Nikt nie mógł zrozumieć śmierci Rudy'ego. Był bity i torturowany, bardzo cierpiał, jego ciało zostało zabite. Moim zdaniem zginął męczennikiem, poświęcając życie dla swoich przyjaciół. Na wieść o śmierci Aleka i Rudiego Zośka doznała załamania nerwowego. Przy wsparciu rodziny i przyjaciół wyzdrowiał i kontynuował walkę. Zginą niszcząc żandarmerię pod Sieczychami jak prawdziwi bohaterowie. Mimo cierpień, jakie musieli znosić bohaterowie, byli szczęśliwi, że mogą umrzeć za swój kraj lub za swoich przyjaciół. Nie myślą o sobie. Radują się, ponieważ mogą teraz cierpieć, ale nie ich bliscy. Odchodzili z godnością wiedząc, że będą wzorem dla późniejszych pokoleń.
Mam Nadzieje że Pomogłam