Odpowiedź :
Odpowiedź:
Trochę rozpisane ale jest w miarę zrozumiale wyjaśnione :)
ps: można było poszperać trochę w necie ;)
Wyjaśnienie:
a)
Zgodnie z I zasadą dynamiki Newtona ciało porusza się po torze prostoliniowym (lub pozostaje w spoczynku), jeżeli na ciało nie działa żadna siła lub działające siły się równoważą. ... Ponadto wartość bezwzględna przemieszczenia (zmiany położenia) jest równa drodze pokonanej przez ciało.
b)
Zgodnie z II zasadą dynamiki Newtona gdy na ciało działa stała niezrównoważona siła (siła wypadkowa), to ciało porusza się ruchem jednostajnie zmiennym z przyspieszeniem wprost proporcjonalnym do działającej siły i odwrotnie proporcjonalnym do masy ciała.
a = Fw / m
c)
Ruch krzywoliniowy to ruch, w którym tor ciała jest linią krzywą. To się dzieje gdy wektor prędkości ciała zmienia swój kierunek. A żeby to było możliwe, na ciało musi działać siła prostopadła do jego toru, tzw. siła dośrodkowa, nadająca mu przyspieszenie dośrodkowe - np ruch po okręgu. Siła dośrodkowa jest siłą wypadkową działającą na ciało poruszające się ruchem jednostajnym po okręgu. Zakrzywia ona ruch ciała, czyli nie pozwala mu poruszać się "naturalne", czyli (jak głosi I zasada dynamiki Newtona) ruchem jednostajnym prostoliniowym