Odpowiedź :
Kleszcze to małe pasożytnicze pajęczaki z podgromady roztoczy. Ogółem na świecie rozpoznanych jest ich ponad 900 gatunków, jednak w Europie najpowszechniej występuje kleszcz pospolity – i to na jego podstawie prześledzimy stadia rozwoju tego pajęczaka.
Wszystko zaczyna się od jaj, których samica może złożyć nawet 5000. Z nich wylęgają się małe kleszcze, czyli larwy (ok. 0,5 mm – jak ziarnko maku), stanowiące stosunkowo małe zagrożenie dla człowieka – na ugryzienia larw kleszczy narażone są najczęściej małe gryzonie, a różnorodność przenoszonych przez nie patogenów jest niewielka. Podczas pierwszego posiłku pajęczak pobiera wraz z krwią bakterie i wirusy, które w przyszłości będą potencjalnym zagrożeniem dla człowieka i innych ssaków, takich jak psy i koty. Po około trzech dniach, nasycone krwią larwy kleszczy wyglądają niczym małe kuleczki i odrywają się od swoich żywicieli. Następnie zagrzebują się w ściółce lub pod korą (ważne, by miejsce było zaciszne i wilgotne), gdzie linieją i przechodzą w stadium nimfy.
Nimfa kleszcza ma już 1,5 mm długości i żeruje zazwyczaj na średnich ssakach, choć nie pogardzi też gryzoniami, ptakami wróblowatymi, a nawet jeleniowatymi. Zwykle potrzebuje około tygodnia, by napić się wystarczającej ilości krwi potrzebnej do kolejnego linienia i przemiany w osobnika dorosłego.