Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Wyspiarskie położenie kraju i rzeźba terenu, w której dominują obszary górskie oraz wyżynne, przez setki lat powodowały utrudnienia w komunikacji. Teraz największe wyspy Japonii są połączone mostami, a przez tereny górskie przeprowadzono setki kilometrów tuneli.
Japonia jest położona na styku trzech płyt litosfery : eurazjatyckiej, pacyficznej i filipińskiej. Takie położenie powoduje ogromne zniszczenia spowodowane przez trzęsienia ziemi. Podwodne trzęsienia ziemi powodują tsunami, które również są bardzo niebezpieczne. Innym skutkiem położenia kraju na styku płyt litosfery są wulkany. Jest ich około 160, a czynnych blisko 40. Wiosną oraz jesienią do Japonii docierają cyklony tropikalne. Są tam nazywane tajfunami. Występują wówczas bardzo obfite deszcze oraz wiatr o prędkości ok.200km/h.
Od końca II wojny światowej stany zjednoczone, które okupowały ten kraj zaczęły inwestować w japońską gospodarkę .Pod koniec lat 60.XX wieku Japonia stała się drugą największą pod względem wielkości produktu krajowego brutto gospodarką na świecie.
Narodowe cechy Japończyków ( dyscyplina, wytrwałość, lojalność, honor oraz pracowitość ) miały ogromny wpływ na rozwój gospodarczy Japonii.
Dominującą rolę w gospodarce Japonii odgrywa przemysł przetwórczy. Jest to spowodowane niedoborem surowców mineralnych, które trzeba importować. Kupowane surowce są przetwarzane na zaawansowane dobra konsumpcyjne.
Mimo niekorzystnych warunków naturalnych, małej powierzchni ornej oraz dużych nakładów pracy rolnictwo w Japonii jest bardzo wydajne i nowoczesne. Jest ono bardzo zmechanizowane oraz używa się tam wielu nawozów.