Odpowiedź :
Odpowiedź:
Błędy, złe uczynki popełniamy w życiu codziennym wszyscy, jedni są tego świadomi drudzy nie. Niektórzy z nas pragną je zmienić na lepsze, poprawić swe postępowanie, a inni nie są do tego chętni. To skłania mnie do zgodzenia się ze stwierdzeniem ,,Nigdy nie jest za późno, aby stać się dobrym człowiekiem". Swą słuszność spróbuję udowodnić w przygotowanych przeze mnie argumentach.
Pierwszym z nich jest to, że niektórzy ludzie nieświadomi swych błędów, często nie wiedzą jakie konsekwencje mogą za sobą one ciągnąć, myślą, iż w ich działaniach nie ma nic złego na tyle, by pragnęli to zmienić. Jednak, gdy dostrzeżą w sobie te niedoskonałości sami lub przy pomocy innych, większość z nich chce się poprawić. Przykładem takiego motywu jest książka słynnego angielskiego pisarza Carlsa Dickensa pod tytułem ,,Opowieść Wigilijna". Scrooge będąc bohaterem dynamicznym, przed przemianą słynął ze swego skąpstwa, okrucieństwa, a także chciwości i obojętności na ludzkie cierpienie. Natomiast po odwiedzinach duchów uświadomił sobie, że najwyższy czas się zmienić. Zaczął, więc od małych gestów jakim było np. ofiarowanie największego indyka ze sklepu swojemu pracownikowi. Dzięki temu zyskał poszanowanie ludzi i zmienił złą opinię o sobie, krążącą wśród osób, które go znały.
Drugim argumentem jest chęć zmiany w dobrego człowieka w celu odpokutowania swych złych uczynków i szczere żałowanie za nie, po zrozumieniu win jakie się popełniło. Przykładem takiego zachowania jest bohater lektury ,,Pan Tadeusz" autorstwa Adama Mickiewicza-Jacek Soplica. Dopuścił się on straszliwej zbrodni jakim było zabicie Stolnika Horeszki, jednak mimo, że wszyscy uważali go za zbiegłego i nie ponoszącego odpowiedzialności za to co zrobił, on powrócił przystępując wcześniej do benedyktynów i przyjmując imię Robak. Od tamtego czasu starał się służyć pomocą wszystkim oraz być dla nich dobry. Przejawy tego możemy spostrzec między innymi, gdy oddaje swe życie w celu obronienia hrabiego, a przed śmiercią spowiada się i ujawnia prawdę o swej osobie.
Z argumentów przeze mnie przedawnionych jak i zachowania bohaterów śmiało można wywnioskować, że nie ważne jak bardzo zgorszeni byliśmy, zawsze jest dobra pora na zmiany na lepsze, gdyż dzięki temu jesteśmy w stanie jeszcze wiele zrozumieć i poprawić.