Odpowiedź :
Ad 1
- Które wypowiedzenie jest niezgodne z treścią przytoczonego fragmentu? Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.
C. Samokształcenie i żarliwe dyskusje całkowicie zaspokajały ich potrzebę poświęcenia się sprawie
Uzasadnienie: potwierdza to ostatni fragment tekstu: „Dyskusje nam się coraz częściej nie kleiły. Chcieliśmy coś robić. Robić z przeświadczeniem, że to jest robota warta całkowitego oddania się jej”
Ad 2
- Podane przez narratora informacje, wejście Niemców do Paryża, łapanki na ulicach Warszawy, wywózki do oświęcimskiego obozu- to fakty dotyczące działań hitlerowców podczas II wojny światowej.
- PRAWDA, tak wyglądała rzeczywistość wojenna.
- Zacytowany w ostatnim akapicie tekstu fragment wspomnień Zośka potwierdza poczucie posłannictwa młodych członków zespołu Buków.
- PRAWDA, "Chcieliśmy coś robić. Robić z przeświadczeniem, że to jest robota warta całkowitego oddania się jej"
Ad 3
- Powtarzający się kilkakrotnie w pierwszym akapicie tekstu wyraz wbrew podkreśla paradoks wynikający z kontrastu pomiędzy nastrojem i działaniami członków zespołu Buków z aktualną sytuacją polityczną w Europie.
- PRAWDA, członkowie zespołu Buków nie tracili wiary i motywacji do działania mimo szarej rzeczywistości.
- Cudzysłów zastosowany w wypowiedzeniu (...) W całej Europie ludzie chodzili ze spuszczonymi głowami - ci " wariaci "(...) Roztrząsali sprawę wcielenia do Polski Prus Wschodnich wskazuje na negatywny stosunek narratora do bohaterów.
- FAŁSZ, narrator użył słowa "wariaci" w kontekście pozytywnym, mając na myśli raczej to, że ich postawa była wtedy rzadkością i bez wątpienia warto było ją naśladować.