Odpowiedź :
M - Co to metrum? Metrum (od gr. metron „miara”) – obowiązujący w utworze muzycznym schemat, który określa układ akcentów w obrębie taktu oraz sposób zapisu wartości rytmicznych.
U - Co to uwertura? Uwertura – niecykliczna instrumentalna forma muzyczna, najczęściej w formie sonatowej stanowiąca wstęp do opery, oratorium, baletu, kantaty lub innego większego dzieła muzycznego, lecz również dramatów teatralnych wykonywana przez orkiestrę.
Z - Co to zdanie muzyczne? Zdanie muzyczne – element formy muzycznej. Jest elementem większym od frazy muzycznej i od motywu. Zdanie muzyczne może być różnorodnie skonstruowane, w zależności od tego, ile składa się nań motywów i fraz. W układzie symetrycznym zdanie składa się przeważnie z dwóch fraz.
Y - Czym jest yello? Yello – szwajcarski zespół, grający swoistą odmianę muzyki elektronicznej, tzw. electro-pop. Grupę tworzy dwóch członków: Boris Blank (odpowiedzialny za muzykę) i Dieter Meier (wokalista). Ich najbardziej znane utwory to Oh Yeah, The Race wykorzystane w wielu filmach (np. Uciekające zakonnice, Sekret mojego sukcesu, K-9) oraz temat pt. Jingle Bells z filmu Śnięty Mikołaj.
K - Co to kadencja? kadencja (z wł. candeza, dosł.: upadek) –
1. melodyczno-harmoniczny postęp o charakterze zakończonym (zob też clausula); w sensie klasycznym jest to połączenie akordów tworzące bardziej lub mniej szeroko rozbudowane zakończenie utworu lub jego części, albo nawet mniejszego fragmentu, np. frazy, okresu; kadencja doskonała (autentyczna) jest połączeniem akordu dominantowego (na V stopniu) z akordem tonicznym (na I stopniu);
A - Co to artykulacja? - artykulacja (z łac. articulatio = rozczłonkowanie) – jest to sposób wykonania kolejnych dźwięków. eden z elementów dzieła muzycznego, określający sposób wydobycia i kształtowania dźwięku. Artykulacja kształtuje także frazowanie i nadaje utworowi muzycznemu odpowiedni wyraz i dopełnia go pod względem technicznym. Najważniejsze rodzaje artykulacji: staccato, portato, legato.
R - Co to repryza? - repryza– trzeci odcinek formy sonatowej, będący powtórzeniem z pewnymi zmianami odcinka pierwszego.
E - Co to echo? - echo (z gr.) – zjawisko odbicia się fali głosowej od jakiejś przeszkody lub od szeregu kolejnych przeszkód (echo wielokrotne), powodujące powtórne lub kilkakrotne słyszenie zjawiska głosowego (np. dźwięku); jeżeli źródło dźwięku znajduje się w pobliżu obserwatora, warunkiem słyszalności echa, częstego zjawiska w górach, jest co najmniej 17-metrowa odległość obserwatora od przeszkody, co wynika z prędkości fali głosowej i ze zdolności ucha do odróżniania powtarzających się z pewną częstotliwością odgłosów.
K - Co to kwinta? - kwinta – jest to interwał między I i V stopniem. Kwinta czysta składa się z 7 półtonów, kwinta zwiększona – 8 półtonów, kwinta zmniejszona – 6 półtonów.
L - Co oznacza largo? - largo (wł.) – jest to określenie powolnego tempa, oznacza szeroko; largo maestoso – powoli i poważnie.
A - Co oznacza allegro? - allegro (wł.) – znaczy wesoło, ruchliwie. 1. Jest to określenie szybkiego tempa. 2. określenie tytułowe samodzielnego utworu instrumentalnego, np. pierwszej części sonaty (tzw. allegro sonatowe), symfonii, kwartetu, koncertu itp., utrzymywanej w tempie allegro.
alt ( wł. alto, z łac. altus = wysoki, głęboki) –
-Jest to niski głos żeński lub chłopięcy o przybliżonej skali f- d2.
-W czterogłosowym chórze mieszanym jest to nazwa drugiego po najwyższym głosu.
M - Co to melodia? melodia (z gr. melodia = sposób śpiewania, szereg zespołów dźwięków) – jest to następstwo dźwięków różnej wysokości, które są ujęte w logiczną strukturę formalną, opartych na określonej prawidłowości rytmiczno-metrycznej.
O - Czym są ozdobniki/ornamenty? Ozdobniki, ornamenty - ozdobne zwroty i figury dźwiękowe, także stosowane na ich oznaczenie znaki graficzne przy nutach. Rozwinęły się zwłaszcza w XVII w. we Francji; stosowali je często w swej twórczości › klawesyniści francuscy. Najważniejszymi o., stosowanymi do czasów obecnych, są: przednutka krótka (acciaccatura), skracająca minimalnie wartość rytmiczną poprzedzanego dźwięku; przednutka długa (appoggiatura), zmniejszająca wartość poprzedzanego dźwięku o połowę; toczek, grupa 2 lub więcej przednutek, krótkich dźwięków, biegnących najczęściej w ruchu sekundowym w górę lub w dół ku ozdabianemu dźwiękowi; mordent, polegający na szybkim przejściu z dźwięku gł. na jego sekundę górną lub dolną i powrocie do punktu wyjścia; obiegnik (gruppetto), polegający na przeplataniu dźwięku jego górną i dolną sekundą; tryl, będący wielokrotnym, szybkim i naprzemiennym następstwem dźwięku i jego górnej sekundy; arpeggio, polegające na szybkim wykonaniu składników akordu, zwykle od najniższego do najwyższego; biegnik, będący szeregiem krótkich i szybko następujących po sobie dźwięków, najczęściej w ruchu sekundowym.
W - Czym jest współbrzmienie? - współbrzmienie – element konstrukcji muzycznej polegający na równoczesnym pojawieniu się co najmniej dwóch dźwięków; w najprostszej postaci pojawił się, rzecz jasna, równocześnie z powstaniem wielogłosowości; rozróżniamy współbrzmienia akordowe (harmoniczne) i nieakordowe (kontrapunktyczne), chociaż te drugie mogą mieć postać współbrzmień harmonicznych; unison należy traktować jako pewien rodzaj współbrzmienia, a nie jako interwał prymy czystej (lub w pewnych wypadkach oktawy).
A - Co to artykulacja? - artykulacja (z łac. articulatio = rozczłonkowanie) – jest to sposób wykonania kolejnych dźwięków. eden z elementów dzieła muzycznego, określający sposób wydobycia i kształtowania dźwięku. Artykulacja kształtuje także frazowanie i nadaje utworowi muzycznemu odpowiedni wyraz i dopełnia go pod względem technicznym. Najważniejsze rodzaje artykulacji: staccato, portato, legato.
Mam nadzieję, że pomogłam ;3