Analiza tekstu nieliterackiego
Janusz Tazbir - „Kontrreformacja w Polsce”

Zadanie 1.
Jakie zjawisko dotyczące życia społecznego w Polsce w 1. połowie XVII w. analizuje Janusz Tazbir w swoim tekście?

Zadanie 2.
W jaki sposób autor dzieli przyczyny analizowanego zjawiska?

Zadanie 3.
Jakich dwóch argumentów używali polemiści katoliccy, wykorzystując przesłankę dotyczącą sytuacji katolików w zachodniej Europie?

Zadanie 4.
Wykaz związek między sytuacją geopolityczną Polski w XVII w. a podejrzeniami o zdradę, kierowanymi wobec polskich desydentów (nie-katolików).

Zadanie 5.
Jaki wniosek płynie z prawa ogólnego i przesłanki szczegółowej sformułowanych przez autora w akapicie 4.? W wyjaśnieniu odwołaj się do konstrukcji sylogizmu.

Zadanie 6.
Wskaż związek myślowy między ostatnim zdaniem akapitu 5. a pierwszym zdaniem akapitu 6.

Zadanie 7.
Jaką analogią posłużyła się polska propaganda katolicka w XVII w. wobec desydentów?

Zadanie 8.
Jaki wniosek propaganda katolicka wysnuła z uznania religii za cechę tożsamości narodowej?

Zadanie 9.
Zbuduj definicję ksenofobiiz korzystając z kontekstów, w których to pojęcie występuje w tekście Tazbira.


Analiza Tekstu Nieliterackiego Janusz Tazbir Kontrreformacja W Polsce Zadanie 1 Jakie Zjawisko Dotyczące Życia Społecznego W Polsce W 1 Połowie XVII W Analizuje class=
Analiza Tekstu Nieliterackiego Janusz Tazbir Kontrreformacja W Polsce Zadanie 1 Jakie Zjawisko Dotyczące Życia Społecznego W Polsce W 1 Połowie XVII W Analizuje class=

Odpowiedź :

Zadanie 1.

Analizowanym przez Janusza Tazbira zjawiskiem dotyczącym życia społecznego jest narastanie nietolerancji w kulturze polskiej na początku XVII stulecia.

Zadanie 2.

Przyczyny analizowanego zjawiska autor dzieli na dwie grupy. Pierwsza z nich opisuje czynniki zewnętrzne, a druga czynniki wewnętrzne.

Zadanie 3.

W sytuacji, gdy protestanci prześladują katolików, to oni mogą zrewanżowac się w ten sam sposób.

Tolerancja względem niektórych wyznań jest chwilowa i wynika tylko z aktualnej sytuacji.

Zadanie 4.

Podejrzenia o zdradę kierowane wobec polskich desydentów, wynikały w faktu iż mieszkali oni na pograniczach. Natomiast Polska graniczyła w większością państw, w których dominowały inne wyznania niż katolicyzm, dlatego nie-katolików podejrzewano często o sprzyjanie wrogim państwom.

Zadanie 5.

Prawo ogólne: Źródło nacjonalizmu stanowi narastające poczucie zagrożenia z każdej strony

Przesłanka szczegółowa: Poczucie zagrożenia potęgowane było w Rzeczypospolitej poprzez kazania i publicystykę XVII wieku

Wniosek: W Rzeczypospolitej można było dostrzec tendencje nacjonalistyczne

Zadanie 6.

W ostatnim zdaniu akapitu 5. zostaje wspomniana propaganda kontrreformacji, natomiast w pierwszym zdaniu akapitu 6. następuje również odwołanie się do tego i dodatkowo poszerzenie tematu, gdyż opisane zostaną działania, których zadaniem było wykluczenie innowierców ze wspólnoty wyznaniowej przez propagandę katolicką.

Zadanie 7.

Według polskiej propagandy desydenci stanowili niepotrzebny element, którego należy się pozbyć. Oddziały polskich wojsk, które pojawiły się na ziemiach polskich potwierdzały tylko przesłanie propagandowe, gdyż skupiały w sobie typowy wizerunek diabła oraz heretyka.

Zadanie 8.

Z uznaniem religii za cechę tożsamości narodowej wiązało się wykluczenie innowierców ze wspólnoty narodowej i tym o to sposobem stali się ogniwem niepotrzebnym, bo nie należeli już do narodu.

Zadanie 9.

Ksenofobia to strach wynikający z lęku wobec obcych. Dotyczy każdego aspektu, który wiąże się z obcokrajowcami czy osobami nieznanymi, które różnią się pod pewnymi względami. Na jej kształtowanie mogą mieć wpływ czynniki wewnętrzne, jak np. relacje z innymi państwami oraz czynniki zewnętrzne, czyli np. nieufność względem jakiejś grupy.